Škoda 110 R.

Badge photostory Československé Porsche oslavuje päťdesiatku: Škoda 110 R bola snom mnohých, poznáte jej príbeh?

Foto: Škoda

11.9. 16:00 Mladá Boleslav spomína na ikonické kupé, z ktorého vyrobila v rokoch 1970 až 1980 viac než 57-tisíc kusov a exportovala ho do Británie či na Nový Zéland. Jeho pretekárske odrody dosiahli v motoršporte viaceré úspechy.

Aktuálny rok je pre značku Škoda významný nielen pre uvedenie dlho očakávaného elektrického SUV Enyaq iV, ale tiež z dôvodu pekného jubilea. Táto automobilka si nedávno pripomenula 125. výročie svojho založenia. Okrem toho sa však momentálne okrúhleho veku dožíva aj jeden významný model, päťdesiatku oslavuje kupé označované často ako “eRko”.

Škoda 110 R sa začala vyrábať v roku 1970. Do predaja prišla krátko po sedane 100/110, z ktorého vychádzala technicky i dizajnovo. Dvojdverový variant však dostal špecifickú karosériu. Pre jej charakteristický tvar a vzadu uložený motor sa občas označoval ako československé Porsche, keďže základnou koncepciou pripomínal slávnu deväťstojedenástku.

Prirovnanie k nemeckej legende si vyslúžili najmä pretekárske verzie. Z hľadiska jazdnej dynamiky bola sériová Škoda 110 R úplne inde než typ 911, napriek tomu bola v našich končinách snom mnohých motoristov. Poznáte jej príbeh? Ak nie, na nasledujúcich stránkach si môžete tento zaujímavý kus histórie pripomenúť.

Video

Diskusia