Havarijné poistenie patrí medzi majiteľmi ojazdených áut k často diskutovaným témam. Kým v minulosti prevládal názor, že u „jazdeniek“ sa neoplatí, zdražovanie, ktoré zasiahlo všetky oblasti nášho života, už núti zvažovať aj túto možnosť. Dopravné nehody pritom nepredstavujú jediné riziko pre vaše auto. K škodám môže prísť aj za okolností, ktoré nijako neovplyvníte. Stačí krupobitie, stret s divou zverou, padnutý strom či zlodej, ktorý vás v lepšom prípade pripraví „len“ o batožinu. Všetky tieto skutočnosti hovoria v prospech havarijného poistenia.

Na staré auto nové súčiastky

„Mnoho ľudí vychádza z predpokladu, že pri starších autách je tzv. časová cena (všeobecná hodnota vozidla) nízka a v prípade totálnej škody by ju náklady na opravu presiahli. Faktom však je, že najväčšia časť škôd, ktoré poisťovňa likviduje sú menšie, parciálne škody,“ hovorí Dušan Zemánek, riaditeľ úseku neživotného poistenia Komunálnej poisťovne, ktorá vlani iba z havarijného poistenia vyplatila klientom na škodách viac ako 15 miliónov eur. Do pozornosti však dáva aj ďalší zaujímavý argument.

V prípade poistnej udalosti, ktorá sa týka parciálnych škôd, poisťovňa hradí plnú cenu nových náhradných dielov a k tomu náklady na opravu. Navyše, niektoré škody – napríklad na čelnom skle – sa bežne opakujú aj viackrát za rok, takže aj majiteľ staršieho vozidla môže vďaka havarijnému poisteniu ušetriť celkom významné náklady.“ Vo všeobecnosti sa dá povedať, že havarijné poistenie je vhodné pre všetky vozidlá – aj tie staršie. „Jeho uzavretím získate okrem iného aj nárok na bezplatné odtiahnutie vozidla, náhradné vozidlo a iné asistenčné služby,“ dopĺňa D. Zemánek.

Ilustračné foto
Zdroj: AdobeStock

Ako „zraziť“ cenu

Priemerná výška škody v havarijnom poistení dosahuje podľa údajov KOMUNÁLNEJ poisťovne 1 230 eur. To je už suma, pri ktorej sa oplatí uvažovať nad uzatvorením si havarijného poistenia aj pre staršie vozidlo. Cena ročného poistného za havarijné poistenie sa pritom v závislosti od veku vodiča, regiónu a hodnoty auta začína na sume 250 eur a možností ako sa dopracovať k dobrej ponuke je hneď niekoľko. „Cenu poistného môžete postupne znížiť bonusom za bezškodový priebeh až do výšky 70 %. Cena poistky tiež závisí od miery spoluúčasti, ktorú si sami zvolíte – platí pravidlo, že čím je vyššia, tým menej zaplatíte. Ušetriť môžete aj v prípade, ak ročné poistné uhradíte namiesto viacerých splátok jednorazovo,“ hovorí D. Zemánek.

Online do 8 minút

Na rozdiel od minulosti už havarijné poistenie môžete uzatvoriť aj online. Pri ojazdených vozidlách však treba počítať aj s obhliadkou vozidla. „Vyplnenie formuláru nezaberie viac ako 8 minút a do 24 hodín sa vám ozvú s ponukou termínu na obhliadku, kde si auto nafotia. Celý proces je možné zvládnuť v priebehu 2 dní,“ hovorí D. Zemánek a pridáva ešte jeden praktický tip: „Pri uzatváraní poistenia dajte poisťovni súhlas s elektronickou komunikáciou.

Ilustračné foto
Zdroj: AdobeStock

Všetky potrebné informácie a avíza vám tak prídu priamo do e-mailovej schránky a bez zbytočného papierovania vyriešite aj prípadné poistné udalosti.“

Viac informácií získate na www.kpas.sk.