Nie je Carrera ako Carrera

Skôr, ako sa dostaneme k tomu osudovému okamihu, budeme sa musieť pozrieť hlbšie do histórie. Dvaja vizionári, ktorí stáli za zrodom dvoch legendárnych značiek - Edouard Heuer a Ferdinand Porsche - priniesli do svojich oborov inovácie, ktoré navždy zmenili ich svety. Edouard Heuer prispel k vývoju hodiniek prvým náramkovým chronografom a Ferdinand Porsche uviedol na trh historicky prvý elektromobil s motormi uloženými v nábojoch predných kolies. Oba tieto vynálezy získali ocenenia na svetových výstavách v Paríži s odstupom jedenástich rokov. Heuer v roku 1889 a spoločnosť Porsche predstavila prvý „System Lohner-Porsche“ ako novinku na preslávenej výstave Exposition universelle de 1900.

Ilustračné foto
Zdroj: Carrera

V príbehu menom Carrera však hlavnú úlohu zohrávali potomkovia zakladateľov značiek. Syn Ferdinanda Porscheho, Ferdinand Anton Ernst prezývaný „Ferry“, nastúpil do konštruktérskej kancelárie svojho otca v roku 1931 a vo veku iba 22 rokov založil značku automobilov, ktorá nesie priezvisko jeho rodiny od roku 1948. V priebehu niekoľkých rokov sa meno Porsche začalo neoddeliteľne spájať s pretekárskymi úspechmi po celom svete, vrátane víťazstva vo svojej kategórii v závode Carrera Panamericana v roku 1954. Na počesť tohto úspechu Ferry Porsche pomenoval svoj najvýkonnejší motor práve „Carrera“. Pravnuk Edouarda Heuera Jack viedol rodinnú firmu niekoľko desaťročí a práve on vytvoril prvý chronograf Heuer Carrera, ktorého vlastnosti umožňovali automobilovým pretekárom určiť presný čas letmým pohľadom aj v tej najdivokejšej akcii. Motor aj chronograf pritom uzreli svetlo sveta zhodne v roku 1963. K prvej skutočnej spolupráci oboch značiek však prišlo až začiatkom sedemdesiatych rokov.

Ilustračné foto
Zdroj: Carrera

Steve McQueen aj elektrická formula

Reklamná kampaň značky Heuer bola v tom čase spojená so švajčiarskym pilotom F1 Jo Siffertom (známym pod prezývkou „Seppi“) a práve on doviedol k hodinkám tejto značky aj Steva McQueena. Bolo to v čase, keď tento americký herec s údajne slovenským pôvodom nakrúcal film Le Mans . Logo Heuer sa vtedy objavilo na overale pilota a herca v pretekárskom špeciáli Porsche 917K.

V roku 1985 prevzala značku Heuer nadnárodná spoločnosť TAG a už s novým logom TAG Heuer sa začala odvíjať nová kapitola spolupráce s Porsche. Najprv to bol spoločný vývoj motora do monopostu F1 McLaren, ktorým tento tím trikrát vyhral majstrovstvá, a neskôr partnerstvo na seriáloch Porsche Supercup. Nový trend elektrifikácie motoristického športu priviedol TAG Heuer k sérii pretekov Formula E, stal sa spoluzakladateľom a oficiálnym časomeračom tohto inovatívneho šampionátu. V roku 2019 prišla do tejto série pretekov aj automobilka Porsche a spoločne s TAG Heuer zložila tím, ktorý ašpiroval na vedúce pozície.

Ilustračné foto
Zdroj: Carrera

TAG Heuer Carrera Porsche Chronograph Special Edition

Najnovší spoločný počin oboch spriatelených značiek sú športové chronografy Carrera v špeciálnej edícii Porsche. Úspech modelov, ktoré majú spoločné prvky s rovnomennými automobilmi, bol tak veľký, že počas zopár týždňov od spustenia predaja celkom zmizli z pultov. Fanúšikovia značky Carrera však stále majú možnosť obohatiť svoje zbierky o modely TAG Heuer Carrera Chronograph, ktoré sú považované za najlepšie vo svojej kategórii. Srdcom nového chronografu Carrera je vlastný manufaktúrny strojček Caliber Heuer 02 s impozantnou 80-hodinovou rezervou chodu, na výber je niekoľko farebných vyhotovení ciferníkov a v sortimente sú zastúpené modely s koženým aj oceľovým náramkom.

Popri športových verziách je potrebné zmieniť aj modely Carrera v elegantnom prevedení, ktoré podčiarkujú postavenie oboch značiek na trhu s luxusným tovarom.Cesty TAG Heuer a Porsche sa znova spojili, opäť na štartovacej čiare , ale bolo postavené na pozoruhodnom základe: spoločnom dedičstve a záujmoch dvoch veľmi obľúbených a dynamických luxusných značiek. Je to priateľstvo odrážajúce sny a túžby vizionárov z oboch zakladajúcich rodín. Ide o skutočnú spoluprácu vyvíjajú naprieč desaťročiami na najnáročnejších pretekárskych okruhoch sveta a na zápästiach pilotov, ktorí boli stelesnením hesla Jacka Heuera:

„Čas nezastavuje. Prečo by sme mali stáť my?“

Ilustračné foto
Zdroj: Carrera

Ak vás modely Carrera zaujali a chceli by ste o nich vedieť viac, pozrite si stránku spoločnosti Watch de Luxe, alebo si ich príďte pozrieť osobne do TAG Heuer Boutique, ktorý je súčasťou tejto spoločnosti.