Mercedes-AMG CLA 45 S

Zaujímavosti Bývalý šéf Mercedesu na rovinu: Motory už dnes zákazníkov vôbec nezaujímajú

Foto: Mercedes-Benz

5.8. 11:43 Z úst bývalého šéfa Mercedesu-Benz by tieto slová nečakal asi nikto. Dieter Zetsche vo veľkom interview vyhlásil, že motory dnes už klientov nezaujímajú.

Mercedes-Benz patrí medzi automobilky, ktoré sa hrdia svojimi pohonnými jednotkami. Aktuálne napríklad Stuttgart produkuje najvýkonnejší sériový štvorvalec sveta, vo svojom portfóliu má však aj iné zaujímavé agregáty, okrem iných aj vynikajúci vznetový šesťvalec OM656. Nemci sú však známi aj tým, že do svojich automobilov montujú i motory, ktoré nemajú úplne prémiový pôvod.

Mercedes-AMG CLA 45 S
Mercedes-AMG CLA 45 S
Zdroj: Mercedes-Benz

Trojcípa hviezda dlhoročne spolupracuje s francúzskym Renaultom, ktorý jej dodáva niekoľko svojich motorizácií. Medzi ne napríklad patrí i štvorvalec so zdvihovým objemom 1,33 l, ktorý aktuálne poháňa Mercedes-Benz A 200. Mnohí fanúšikovia automobilky toto správanie zatracujú, teraz však všetkým odpovedal bývalý výkonný riaditeľ značky, Dieter Zetsche.

Zetsche sa v obšírnom interview pre Top Gear vyjadril, že motory dnes už klientov nezaujímajú. Podľa neho agregáty nie sú rozhodujúcim faktorom, pretože väčšina kupujúcich sa o ne vôbec nezaujíma. Preto je podľa neho úplne v poriadku, keď Mercedes-Benz využíva francúzske agregáty. Vyzdvihol i dobu, keď sa po nasadení motorov Renaultu predaje triedy A zdvojnásobili.

Koniec-koncov, marketing automobilových výrobcov tento fakt zohľadňuje už roky. Omnoho viac promujú to, aké má auto bezpečnostné systémy či doplnkové online služby, než to, čo má pod kapotou. Samozrejme, že pre pravých motoristických fanúšikov motor stále zostane srdcom automobilu, masy klientov však moderným pohonným jednotkám rozumejú čoraz menej. Preto z predajného hľadiska strácajú na význame.

Video

Diskusia