BMW patrí k tým automobilkám, ktoré majú históriu bohatú na mnohé legendárne modely. Ako však šiel čas a s ním aj sprísňujúce sa požiadavky na automobilový priemysel, pravdepodobnosť vzniku nových nestárnucich legendárnych áut klesá. No to však neznamená, že si nemôžeme uctievať tie existujúce.

Mníchovska automobilka preto z času na čas príde s konceptom s prívlastkom Hommage, ktorý odkazuje na jeden z legendárnych modelov minulosti. S touto tradíciou BMW začalo prvým konceptom v roku 2008 a odvtedy ho nasledovali ďalšie 3. Z toho jeden sa dokonca dostal do sériovej podoby, hoci v prísne obmedzenom množstve.

BMW M1 Hommage (2008)

BMW M1 Hommage (2008)
Zdroj: BMW

Nenechajte si ujsť galériu k článku

Prvý zo série konceptov odkazuje na doteraz jediný superšport so znakom BMW. Model M1 (interne označovaný ako E26) sa vyrábal v rokoch 1978 až 1981 a počas trojročnej produkcie vzniklo len 455 exemplárov. Pôvodný model poháňal pre automobilku typický radový šesťvalec s objemom 3,6 litra, ktorý produkoval 204 kW (277 koní) a 330 Nm krútiaceho momentu. Vďaka tomu dokázala M1 zrýchliť z 0 na 100 km/h za vtedy slušných 5,9 sekundy.

Presuňme sa presne o 30 rokov dopredu do apríla 2008, kedy BMW predstavilo koncept M1 Homage na pripomenutie si výročia kultového modelu. Koncept rovnako využíval usporiadanie motora v strede, pričom dizajnovými prvkami odkazuje na pôvodnú M1 a BMW Turbo (E25) show car, ktorý v roku 1972 predznamenal víziu superšportu.

Koncept M1 Homage bol prvýkrát predstavený verejnosti na Concorso d'Eleganza Villa d'Este. Predná časť konceptu sa od predlohy líši najviac: zmizli vyklápacie svetlá, ktoré sú už desaťročia zakázané kvôli bezpečnosti chodcov, a nahradili ich LED svetlomety. Na zadnej časti pozornému oku neujdú 2 znaky: jeden na každej strane. Detail, ktorý odkazuje na pôvodný model. Koncept však bol len dizajnovým cvičením, keďže neexistujú žiadne fotografie interiéru konceptu. Rovnako tak chýbajú aj technické špecifikácie konceptu.