Mercedes-Benz CLA 180 d.
Denis Milo
Denis Milo

Zaujímavosti Blíži sa koniec spaľovacích motorov? Daimler to naznačuje: Nové agregáty od neho čakať nemáme

Foto: Marek Pokrývka

27.9. 13:00 Ďalšiu generáciu spaľovacích motorov už nemecká automobilka neplánuje vyvíjať, orientovať sa chce na elektrinu.

Nad budúcnosťou tradičných pohonných jednotiek visí už dlhší čas otáznik, mnoho výrobcov automobilov investuje najmä do ekologickejších variantov a aktuálne najmä elektromotorov. K trendu sa pridáva aj nemecký výrobca automobilov Daimler.  Jeho vedúci vývoja Markus Schaefer povedal v rozhovore pre nemecký časopis Auto Motor und Sport, že firma už nemá v úmysle vyvíjať spaľovacie motory ďalšej generácie. Spoločnosť  by podľa neho mohla stále vyvíjať nové spaľovacie motory s nižšími emisiami. No neurobí tak a vývoj sa bude zameriavať na elektrické hnacie ústrojenstvo, čiže elektromotory a batérie.

Elektrická energia má hrať v koncerne Daimler čoraz väčšiu rolu.
Elektrická energia má hrať v koncerne Daimler čoraz väčšiu rolu.
Zdroj: Mercedes-Benz

Daimler ale nie je jediný výrobca automobilov, ktorý sa chce vzdať spaľovacích motorov. Volkswagen totiž uviedol, že do roku 2026 vyvinie poslednú generáciu vozidiel poháňanú spaľovacími motormi. Tieto zmeny prichádzajú práve v čase, keď o elektrické autá rastie záujem. Nesporným lídrom na trhu elektrických vozidiel je však Tesla.

Na druhej strane sú automobilky, ktoré sa spaľovacích motorov len tak nevzdajú. Medzi ne patrí napríklad BMW. Spoločnosť totiž uviedla, že v dohľadnej budúcnosti bude naďalej investovať do spaľovacích motorov. Počas nasledujúcich 20 rokov plánujú postupne vyradiť dieselové motory a nasledujúcich 30 rokov benzínové motory.

BMW patrí k výrobcom, ktorí sa klasických motorov nechcú vzdať.
BMW patrí k výrobcom, ktorí sa klasických motorov nechcú vzdať.
Zdroj: Marek Pokrývka

Člen predstavenstva skupiny BMW Klaus Froelich uviedol na podujatí NextGen v Mníchove pre News Europe „Vidíme oblasti bez dobíjacej infraštruktúry, ako napríklad Rusko, Blízky východ, Čína a tak sa budeme spoliehať na vývoj spaľovacích motorov ďalších 10-15 rokov.“

Čo myslíte, sú elektromobily správnou cestou, alebo ide o prešľap? Nemali by sa výrobcovia zameriavať skôr na iné zdroje a formy pohonu automobilov a je vôbec možné zásobovať elektrickou energiou rovnaký počet automobilov, ktoré sú dnes vybavené spaľovacími motormi? Vaše odpovede nám napíšte do komentáru.

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia