Automobilky sa zvyčajne snažia predstaviť autá na krásnych a niekedy aj neobvyklých miestach, aby pridali novým modelom mimoriadnu hodnotu a dodali ľuďom zážitok na celý život. Ale potom je tu Continental GT Speed, pri ktorého predstavení boli novinári svedkami toho, ako sa opustená vojenská základňa premenila na testovacie centrum pre autá. Je to mimoriadny nápad, ktorý sa nezaobišiel bez problémov. 

Spomínaná základňa sa nachádza v meste Comiso na juhu Sicílie. Postavili u v rokoch 1935 až 1939 a počas 2. svetovej vojny ju využívala nemecká Luftwaffe až do roku 1943, keď ju spojenci prvýkrát bombardovali. Vzlietali z nej britské a americké lietadlá a po niekoľkých rokoch zanedbávania sa počas studenej vojny stala základňou NATO.

Bentley
Zdroj: Bentley

Opätovný "rozkvet" nastal v 80. rokoch minulého storočia, keď ju využívali na skladovanie  jadrových hlavíc, ktoré slúžili ako odstrašujúci prostriedok pre ZSSR. Postavili tam supermarket, čerpaciu stanicu, nemocnicu, bazén a požiarnu zbrojnicu. To všetko pre viac ako 2 000 vojakov, ktorí sem prišli žiť aj so svojimi rodinami. Svoj význam si ale dlho neudržala, pretože po zmluve medzi Sovietmi a USA z roku 1987 z nej postupne všetci začali odchádzať, až ju v roku 1991 úplne uzatvorili. 

V roku 2005 sa časť leteckej základne stala civilným letiskom, no tá druhá zostala opustená. Až kým neprišlo Bentley. Marketingový tím britskej značky sa do jej chátrajúceho stavu zamiloval a rozhodol sa z nej urobiť testovaciu dráhu pre novinárov. Za tri desaťročia sa tu ale nahromadilo veľa odpadu. Pôvodne tam bolo toľko vegetácie, že sa ani nedalo poriadne chodiť po cestách. 

Bentley
Zdroj: Bentley

Museli tiež vyplniť výmoly a postaviť rampy, aby sa dalo jazdiť po areáli ako po okruhu. Po úspešnom sprejazdnení ale nastal problém. Jeden zo siedmich skladov, kde boli kedysi uložené jadrové zbrane, zostal otvorený. Keďže chceli okruh potiahnuť aj cez budovy, museli otvoriť obe brány. Na konci ale nastal problém, pretože jedna z brán sa zadrela. Inými slovami, 50-tonová hydraulicky ovládaná oceľová konštrukcia, ktorá sa neotvárala 30 rokov, sa zasekla. Po mnohých telefonátoch, vrátane jedného do Pentagonu, musel prísť z USA tím vojenských inžinierov, aby celý hydraulický systém opravili.