ikona

Zaujímavosti Auto bez klimatizácie: Výkalmi proti teplu

Foto: ANI

1.6. 9:58 Istá indická žena prišla s bizarným riešením prehrievajúcej sa kabíny svojho vozidla, karosériu sedanu potrela odpadovým produktom dobytka.

Letná sezóna sa nezadržateľne blíži a mnohí motoristi počas nej ocenia možnosť vychladiť si interiér svojho vozidla. Auto bez klimatizácie sa často dokáže premeniť na pojazdné peklo. V našich končinách ich počet postupne ubúda, no napríklad v Indii to napriek horúcejšiemu podnebiu nie je ani zďaleka taká samozrejmosť. Jedna tamojšia žena sa to rozhodla riešiť naozaj svojsky.

Pred niekoľkými dňami priniesol magazín Hindustan Times fotografie šoférky, ktorá svoj malý sedan Toyota podrobila bizarnému „tuningu“ v snahe obmedziť prehrievanie jeho kabíny. Proti teplu sa rozhodla bojovať kravskými výkalmi. Tie rozotrela po väčšine karosérie a nechala zaschnúť, pričom hnedý materiál doplnila na viacerých miestach výrazným vzorom.

Sejal Shah, majiteľka netradične vyzdobeného auta, si výsledok pochvaľuje. Teplo v aute bolo podľa nej už neznesiteľné. Nejde pritom o jej prvú skúsenosť so živočíšnym odpadom, produkt hovädzieho dobytka už použila aj na podlahu svojho domu. A nebola ani zďaleka prvá.

Aj keď sa pri tejto predstave môže niekomu obracať žalúdok, nejde o žiaden výstrelok pomätenej ženy. Izolačné vlastnosti výkalov v skutočnosti používali naši predkovia už tisíce rokov dozadu. Ich typický zápach sa totiž po uschnutí stráca a vzniká materiál nie nepodobný hline. Napriek tomu je jeho použitie na karosérii osobného automobilu poriadnou raritou.

Zdroj: Marek Pokrývka
Diskusia  ()

Video

Diskusia