ikona

Zaujímavosti Elektromobilita zmení autá: Čo možno čakať?

Foto: Volkswagen

20.6. 17:48 Pri rozhovoroch s expertmi automobiliek takmer vždy príde aj na tému elektrických vozidiel. Všetci predpovedajú, že autá sa radikálne zmenia. Čo môžeme očakávať?

Na medzinárodných prezentáciách často dostávame možnosť debatovať s poprednými automobilovými expertmi. Takmer vždy príde aj na tému elektromobilov. Systematicky, bez ohľadu na značku či oblasť expertízy, väčšina z nich hovorí, že elektrický pohon radikálne zmení autá, ako ich poznáme. Nejde pritom len o interiér či karosériu, ale aj služby, ktoré nám budú schopné poskytnúť. Za posledné dni sa objavili tri pekné príklady, ktoré podporujú toto tvrdenie.

Koncept coffee up! bratislavskej fabriky VW
Koncept coffee up! bratislavskej fabriky VW
Zdroj: Volkswagen

Volkswagen Slovensko nedávno predstavil bezemisný e-up!, ktorý sa zmenil na pojazdnú profesionálnu kaviareň. Podľa Jozefa Kmeťa, konateľa spoločnosti Caffé Trieste, ktorá sa na projekte podieľala, pripravuje e-up! kvalitatívne a chuťovo identickú kávu ako vo veľkých kaviarňach. Prototyp vyvíjali aj študenti duálneho vzdelávania. Okrem dvojpákového kávovaru sa tu nachádza chladnička, mlynček na kávu, vodovodná batéria na teplú vodu, barely s vodou či ďalšie úložné priestory. Elektrický kábel a odtok sú integrované pod zadnou tabuľkou EČV.

Pri podobnom poskytovaní služieb by batérie vozidla v budúcnosti mohli byť veľkým benefitom. Dokazuje to projekt Ice Cream Concept od Nissanu. Úžitkový elektromobil Japonci prerobili na plne funkčný pojazdný zmrzlinový stánok.

Ice Cream Concept prezentovaný Nissanom
Ice Cream Concept prezentovaný Nissanom
Zdroj: Nissan

O napájanie e-NV200 sa starajú už použité batérie z elektromobilu Leaf s kapacitou 1.4 kWh a možnosťou dobíjania buď cez 230-voltovú sieť alebo solárne panely na streche, ktoré to zvládnu za 2 až 4 hodiny. Ak by bolo zle, na pomoc môže priskočiť i 40 kWh akumulátor poháňajúci vozidlo, s ktorým e-NV200 podľa cyklu WLTP na jedno nabitie prejde 200 km.

Do tretice potenciál e-áut a nových technológií ilustruje najnovší počin známej americkej siete Domino´s. V Houstone začnú čoskoro pizzu klientom rozvážať autonómnym e-autíčkom od start-upu Nuro.

Nuro R1 by čoskoro mohol v Texase rozvážať pizzu
Nuro R1 by čoskoro mohol v Texase rozvážať pizzu
Zdroj: Nuro

Robotické vozidlo s označením R1 má v porovnaní s autom polovičné rozmery a údajne sa do neho zmestí dvanásť plných nákupných tašiek. V prípade potreby by malo byť schopné na jeden výjazd transportovať až dvadsať krabíc s pizzou.

Zdroj: Filip Kadlečík
Diskusia  ()

Video

Diskusia