Nemecký Auto Bild má veľký vplyv nielen vo svete tlačených médií, ale aj v digitálnej rovine - v online priestore. Dokazuje to aj anketa, ktorej sa ku dnešnému dňu zúčastnilo 254 337 motoristov, fanúšikov Auto Bildu. Základom ankety bola nedokončená oznamovacia veta, ktorú mali motoristi doplniť. Znela "Moje ďalšie auto bude...". Na výber bolo zo šiestich možností, medzi ktorými nechýbali tradičné, ale ani alternatívne pohony.

Bezmála 100 000 motoristov sa vyjadrilo jasne. Ich ďalšie auto bude napriek diskreditačnej kampani z posledných rokov diesel. Za naftový pohon v ankete zahlasovalo 39 % účastníkov a jednoznačne prevalcoval všetky ostatné možnosti. Iste, nejde tu o úplne reprezentatívnu vzorku a vedeckú štúdiu, no anketa s účasťou na úrovni štvrť milióna ľudí už má svoju váhu. Aj keď by sa z ekologického hľadiska mohlo zdať, že je chyba, ak ľudia stále siahajú po naftovom pohone, opak je pravdou. Jeho emisie za ostatné roky radikálne klesli, či už ide o vylučovanie oxidu uhličitého, alebo jedovatých oxidov dusíka. Dá sa teda povedať, že imidž dieselových agregátov sa po kauze Dieselgate opäť vylepšuje.

Druhou najčastejšou voľbou nemeckých motoristov aj v najbližších rokoch pravdepodobne zostane benzínový pohon. Za ten hlasovalo 21 % účastníkov ankety, čo predstavuje približne 53 000 ľudí. Menší podiel zážihového pohonu môže byť spôsobený faktom, že v jeho prípade už ľudia často plánujú siahnuť po jeho hybridných alternatívach, ktoré sú tu bežnejšie, než v naftových vozidlách. Klasický full hybrid si ako svoje ďalšie auto plánuje zakúpiť 9 % (cca 23 000 ľudí) opýtaných, plug-in hybrid zasa láka 11 % (cca 28 000) účastníkov ankety.

Elektromobil za svoje ďalšie auto v súčasnosti oznažuje 16 % hlasujúcich, čiže niečo viac než 40 000 ľudí. Aj tento záujem je solídny, no vzhľadom na čoraz tvrdšie emisné normy stále nie dostatočný. I keď my elektromobilite ako ďalšej alternatíve tradičných pohonov fandíme, treba sa na jej výhody a nevýhody pozerať realisticky. Fakt, že o nej ako o budúcom pohone pre svoje vozidlo premýšľa 16 % hlasujúcich ankety v Auto Bildu môže niekto vyhodnotiť pozitívne, niekto negatívne. Automobilkám to dáva jasne najavo, že sa musia ešte viac snažiť, aby svojimi e-autami oslovili skutočne široké masy. Totiž, 60 % hlasujúcich v tejto ankete ešte stále preferuje klasický pohon - či už dieselový, alebo naftový.

Aby sa nezabudlo, v ankete sa vyskytla aj možnosť pohonu na plyn, či už CNG, alebo LPG. Najmä CNG môže mať do budúcnosti potenciál, no záujem ľudí ho nateraz zjavne nereflektuje. Ako pohon svojho ďalšieho auta ho v ankete označili iba 4 % ľudí, čo je suverénne najmenšie číslo. To všetko napriek mnohým výhodám, ktoré tento typ pohonu ponúka. Poďme si teda nemeckú anketu zopakovať v našich podmienkach a sledujme, či máme obdobné preferencie, ako Nemci. Aký pohon bude mať vaše ďalšie auto?

Anketa: Moje ďalšie auto bude mať...