Finančná stránka

Keďže batérie do elektromobilov a špecificky do Tesly nie sú práve lacná záležitosť, treba počítať s tým, že výmena v závislosti od kapacity akumulátora podľa všetkých dostupných zdrojov stojí približne od 13 000 eur do takmer 20 000 eur. Aj vzhľadom na pomery konkurencie ide o čiastku, ktorá sa nevymyká trhovému priemeru.

Keď si pripočítame komplikáciu v podobe neprítomnosti oficiálneho zastúpenia Tesly na Slovensku, skutočne treba pri kúpe auta zvážiť tento dôležitý aspekt. Do rovnice si musí potenciálny majiteľ započítať hlavne počet kilometrov, ktorý zvykne najazdiť. Ak nie je vysoký, batéria mu vydrží s vyššou kapacitou viac rokov.

Treba mať tiež na zreteli, že Tesla odporúča nechávať vozidlo pripojené na nabíjačke aj v prípade, že sa dlhšiu dobu nepoužíva. Prebiehajú v ňom totiž automatické pravidelné systémové testy a keď je batéria takmer vybitá, systém sa ju pokúša automaticky nabíjať. Vybitie až na nulu môže mať podľa oficiálnej stránky výrobcu za následok poškodenie a výmenu komponentov vrátane samotnej batérie.