Premýšľali ste niekedy nad tým, či by stacionárny policajný radar dokázal namerať napríklad také Bugatti Chiron pri plnej rýchlosti? Práve na túto hypotetickú otázku sa pokúsime odpovedať v dnešnom článku. Snáď ale netreba pripomínať, že doma (teda na cestách) to neskúšajte.
Ako fungujú radary?
Kamery a radary v súčasnosti dokážu rozpoznať omnoho viac priestupkov ako len rýchlosť jazdy: dokážu zistiť, či majú pasažieri v aute zapnutý bezpečnostný pás, či vodič počas jazdy používa telefón alebo či má automobil platnú diaľničnú známku.
Okrem toho sa kamery používajú aj na odhalenie, či vodič nezastavil na stopke alebo prešiel na červenú. V iných krajinách dokonca pomocou kamier odhaľujú, či vodiči nejazdia nelegálne cez vyhradené pruhy. No zďaleka najbežnejšou formou priestupku, na ktorý sa využívajú kamery a radary, je prekročenie rýchlosti.
O typoch radarov sa dočítate v článku vyššie. YouTube kanál Supercar Blondie sa pri odpovedi na otázku, akou rýchlosťou je možné oklamať radar, zameral na statické radary, ktoré na Slovensku (zatiaľ) nemáme, no čoskoro by mali prispievať k bezpečnosti cestnej premávky.
Statické radary počas merania spravia 2 fotografie: prvá fotografia je referencia na sledovanie východiskového bodu auta. Druhá fotografia je zvyčajne urobená štvrť sekundy po prvej fotografii - tieto dve fotografie spolu určia, ako dlho trvalo autu prejsť túto vzdialenosť v danom časovom rámci. Ide teda o pseudo-úsekové meranie, no v tomto prípade vykonané jedným a tým istým radarom.