V minulom storočí sa toho dialo v automobilovom priemysle skutočne veľa, no všetky rýchlostné rekordy sa spoliehali na výkon spaľovacích konvenčných motorov. To však donútilo vývojárov k posúvaniu hraníc a tak vznikla séria automobilov a lietadiel s označením Rak. Inžinieri sa rozhodli použiť vozidlo špeciálne navrhnuté pre rakety Sander s hmotnosťou necelých 182 kilogramov.

23. mája 1928 futuristické závodné auto s inverznými krídlami prefrčalo pozdĺž berlínskeho Avusu za ostrého syčania rakiet. 29-ročný Fritz von Opel, vnuk zakladateľa spoločnosti Opel, postupne zapálil 24 rakiet na tuhé palivo na zadnej časti svojho RAK-u 2. 3 000 divákov sa zblázni, keď sa lesklé čierne auto s nápisom Opel zastaví priamo pred nimi. „Rocket Fritz“ z Rüsselsheimu práve vytvoril nový rýchlostný rekord s rýchlosťou 238 km/h. Okrem toho práve dokázal širokej verejnosti, že raketový pohon je silný a kontrolovateľný. Opel sa ocitne v ére rakiet a položí základy pre vesmírny let s posádkou.

Opel Rak - raketami poháňané vozidlá
Zdroj: Opel

Automobilka ako priekopník rakety

História modelu Opel Rak 2 sa datuje na jeseň 1927. Fritz von Opel sa po stretnutí s Rakúšanom rozhodol aktívne zapojiť do raketového výskumného projektu publicistu a astronóma Maxa Valiera. Pretekár, podnikateľ a kvalifikovaný inžinier prináša svoje vlastné odhodlanie spolu s inovatívnou a finančnou silou Opel. Na jednej strane preto, lebo ho osobne fascinuje raketová technológia, a na druhej strane preto, že dúfa, že vizionársky plán bude mať pozitívny vplyv na značku Opel. Opel požiada Friedricha Sandera, aby sa zapojil do projektu rýchlej implementácie raketového motora, pretože Sanderova spoločnosť vyrába signálne rakety na tuhé palivo.

Spolupráca medzi Valierom, Sanderom a von Opelom začala prinášať ovocie už v marci 1928. Prvé prototypy raketového pohonu štartujú na testovacej trati Opel v Rüsselsheime, ale za zatvorenými dverami. 11. apríla dosiahne Opel Rak 1 s inžinierom Opelu a závodným jazdcom Kurtom Volkhartom za volantom rýchlosť 100 km/h za osem sekúnd. Vozidlo, ktoré má malé bočné krídla, je založené na modeli Opel 4/12. Poháňa ho dvanásť rakiet Sander s približne 40 kilogramami výbušnín. No viete si to predstaviť mať toto za zadkom? Tím súhlasí s tým, že by sa mali vykonávať testy aj vo vyšších rýchlostiach, v neposlednom rade na základe ohromujúcej odozvy v tlači.