ikona SPZ

Zaujímavosti Evidenčné čísla ako zberateľská vášeň

Foto: redakcia

1.10. 2013 16:16 Väčšina motoristov považuje evidenčné čísla za niečo bežné a nezaujímavé. Nájdu sa však zberatelia, pre ktorých sú skrátka neodolateľné.

Pre väčšinu ľudí je evidenčné číslo len kus kovu s vyrazenými písmenami a číslami, ktoré im priradil príslušný dopravný inšpektorát. Dokáže ich nahnevať iba to, keď sa tabuľka z ničoho nič uvoľní a kamsi sa stratí. Nasleduje totiž kalvária papierovačiek a väčšinou nové číslo, pre istotu zabezpečené sťahovacou páskou. No sú medzi nami aj takí, ktorí evidenčné čísla zbierajú, či dokonca na nich zarábajú.

Veľký biznis

O tom, že evidenčné čísla sa môžu stať dobrým biznisom, svedčí prípad z Británie. Šokujúcu sumu – v prepočte viac než 7 miliónov eur - nedávno ponúkol britskému podnikateľovi Afzalovi Kahnovi človek, ktorý chcel od neho kúpiť „ešpézetku“ s magickým označením F1. Majiteľ, mimochodom tiež vášnivý zberateľ zaujímavých evidenčných čísiel, sa k nej dostal pred piatimi rokmi a vtedy za ňu zaplatil „iba“ pol milióna eur.

V Británii sú motoristické časopisy plné
V Británii sú motoristické časopisy plné
Zdroj: redakcia

Kahn tvrdí, že okrem zberateľskej vášne ide aj o investovanie, ktoré podľa neho nenesie žiadne riziká. V prvom rade preto, že v Británii si majiteľ evidenčné číslo kupuje a prenáša ju z auta na auto. Nie je preto prekvapením, keď na britských cestách stále možno stretnúť čísla z prvej polovice minulého storočia namontované na moderných autách. Pravidlo „čím staršie, tým drahšie“ v tomto prípade príliš neplatí. Skôr než o vek, ide najmä o zaujímavosť či príťažlivosť kombinácie čísel a písmen.

Výnimočné evidenčné tabule sú v kurze a ich hodnota neustále rastie. No tento, podľa mnohých istý biznis, sa neobmedzuje len na Spojené kráľovstvo. Napríklad v Emirátoch sa za ťažké milióny predala tabuľka s označením 1. Podľa psychológov najmä bohatí ľudia budú vždy túžiť po niečom špeciálnom, napríklad, evidenčnom čísle VIP, BOSS či NO1. Mimochodom, tú Afzal Kahn vlastní tiež...

Pre menšie ryby

Vo väčšine štátov nie je možné vymyslieť si vlastné evidenčné číslo a za mierny poplatok získať, trebárs ZA-VODOU, čo na Slovensku nie je ničím výnimočným. Preto to ľudia riešia rôznymi kreáciami, ktorých cena nie je práve najnižšia. I keď s F1 sa to porovnávať nedá, pár tisíc libier stoja aj tieto kúsky.

Evidenčné tabule nemenovaného zberateľa
Evidenčné tabule nemenovaného zberateľa
Zdroj: redakcia

Napríklad, istá majiteľka kníhkupectva v britskom grófstve Essex vlastní auto s onačením 8 OOK (čítaj Book, čiže kniha), ale vidieť možno aj BE57 CAT (BEST CAT, najlepšia mačka). V Spojenom kráľovstve existuje množstvo spoločností, ktoré sa špecializujú na kúpu a predaj nevšedných „ešpézetiek“ a na ich internetovej stránke si takmer každý príde na svoje. Zákazník do formulára zadá hľadanú kombináciu písmen a čísel a systém preverí, či práve nie je v ponuke rovnaká alebo aspoň podobná značka.

Ten, kto ani medzi množstvom rôznych evidenčných čísiel nenájde to pravé, má už len jednu šancu. Prispôsobiť si niektoré písmená alebo čísla pomocou farebných hláv skrutiek, ktoré držia tabuľku na mieste. A tak môže skrutka v spodnej časti čísla „4“ zmeniť značku M4 RK na meno MA RK.

Obchodovanie made in Slovakia

Z iného súdka je obchodovanie s evidenčnými tabuľami na Slovensku. Nemienime písať o kriminálnych živloch, ktoré kradnuté značky prispôsobujú kradnutým vozidlám. I keď aj naši zberatelia porušujú zákon. Nájdené evidenčné tabule totiž neodovzdajú na príslušný úrad, ale ponechajú si ich a rozšíria svoju zbierku. „Niekto zbiera poštové známky, ja zbieram ŠPZ-tky,“ povedal nám jeden z takýchto zberateľov, s ktorým sme sa rozprávali o jeho vášni. Keďže si neželal byť menovaný, hovorme mu napríklad Jozef Novák.

Kolekcia zberateľa z Maďarska, ktorý vlastní dom
Kolekcia zberateľa z Maďarska, ktorý vlastní dom
Zdroj: redakcia

Tejto nelegálnej zberateľskej činnosti sa venuje štyri roky a za ten čas ukoristil 45 evidenčných tabúľ. Takmer všetky našiel na cestách a parkoviskách, v priekopách a jarkoch. Rovnako ako hubári majú svoje tajné miesta, kde vždy nájdu hríby, aj on má jedno miesto, na ktorom vždy na niečo natrafí. Prezradil však len to, že ide o železničné priecestie na istej vyťaženej komunikácii.

Vzácne, i menej vzácne kusy

Prenosné evidenčné čísla nemajú pre zberateľov
Prenosné evidenčné čísla nemajú pre zberateľov
Zdroj: redakcia

Zle nasadené tabule, zlomený kryt, rýchly prejazd nerovnosťou na ceste či havária, to sú podľa zberateľa najčastejšie príčiny, pre ktoré šoféri strácajú značky. Vo svojej zbierke má ale aj dve kompletné sady, čiže obidve tabule. V týchto prípadoch ide zrejme o kradnuté vozidlá, keď sa zlodej rýchlo potreboval zbaviť podozrivých čísiel. Tak bratislavský, ako francúzsky komplet totiž náš zberateľ našiel pri kontajneroch.

Mať dva rovnaké kusy tabúľ otvára možnosť obchodovania bez straty danej kombinácie čísiel a písmen. Najmä v zahraničí žije veľa podobných zberateľov. Tam však zväčša nejde o nezákonnú činnosť, keďže evidenčné čísla nie sú majetkom štátu, ale vlastníka vozidla.

Práve nezákonnosť dodáva tabuliam punc vzácnosti a práve slovenské patria medzi žiadané. Ďalším predpokladom, aby sa „ešpézetka“ stala vzácnou, je jej vek a jedinečnosť, napríklad tabuľa z diplomatického vozidla či vládnej limuzíny. Najmenej hodnotné sú prevozné evidenčné čísla, ktoré majú obmedzenú platnosť a na trhu je ich priveľa.

Čo nato okolie?

Novák si chce zbierkou ozdobiť steny garáže. Doteraz sa však k tomu nedostal, preto ako prechodné riešenie zvolil „spestrenie“ nudných stien svojej kancelárie. Keďže nejde o verejne prístupné priestory, strach z odhalenia nemá. I keď raz mu nebolo všetko jedno.

Čínske evidenčné číslo
Čínske evidenčné číslo
Zdroj: redakcia

Anonym totiž nahlásil bombu v budove a policajné jednotky začali prehľadávať kanceláriu po kancelárii. „Predstavil som si výraz policajtov, ktorí uvidia moju zbierku,“ dnes už s úsmevom hovorí Jozef. Našťastie vtedy špecialisti do jeho kancelárie vôbec neprišli. Zato chodievajú kolegovia. Niektorí prekvapení, iní zarazení, no aj pobúrení.

Tip redakcie

Nájdu sa však aj takí, ktorí mu chcú urobiť radosť a prinesú nejaký úlovok z cesty do práce. „Jedna z kolegýň mi dokonca zo služobnej cesty priniesla čínsku tabuľku,“ hrdí sa, keď nám ukazuje svoju zbierku. Zastaví sa aj pri švajčiarskej tabuľke. Tá je zatiaľ jediná, za ktorú aj zaplatil. Natrafil na ňu úplne náhodou na burze starožitností a vyšla ho na horibilných 20 eur! „Niekedy sa ale vášni jednoducho nedá odolať,“ tvrdí Jozef Novák. A Afzal Kahn s ním určite súhlasí.

Švajčiarska evidenčná tabuľa za 20 eur.
Švajčiarska evidenčná tabuľa za 20 eur.
Zdroj: redakcia

Diskusia  ()

Video

Diskusia