Ferrari už dnes v otázke výkonnostnej efektivity agregátu dokážu konkurovať i relatívne bežné autá

Zaujímavosti Najvýkonnejšie motory: Prekvapenia v rebríčku

Foto: Auto Bild

22.12. 2018 11:15 Ktoré autá majú najvýkonnejšie motory na svete? Pri odpovede na túto otázku by mnohým napadol najmä finálny výkon. Nás však zaujímala efektivita daného agregátu: Akú porciu konskej sily dokáže vydolovať z jedného litra zdvihového objemu?

Pre mnohých fanúšikov štyroch kolies bude možno prekvapením, keď zistia, že autá so supervýkonnými agregátmi okolo nás chodia takmer na dennej báze. Ktoré majú naozaj tie najvýkonnejšie motory? Na základe ich efektivity, teda pomeru ponúkaných konských síl a zdvihového objemu, sme zostavili rebríček štyroch desiatok najvýkonnejších modelov.

Ferrari už dnes v otázke výkonnostnej efektivity agregátu dokážu konkurovať i relatívne bežné autá
Ferrari už dnes v otázke výkonnostnej efektivity agregátu dokážu konkurovať i relatívne bežné autá
Zdroj: Auto Bild

Hovorí sa, že objem sa nedá ničím nahradiť. Dnes už to však úplne neplatí, turbodúchadlá a ďalšie prepracované komponenty pohonného ústrojenstva dokážu na diabla premeniť i motor s obyčajným zdvihovým objemom. Najlepším príkladom sú hot-hatche, ktoré v disciplíne litrového výkonu porážajú i renomované superšporty.

Volkswagen Golf R či Seat Leon Cupra disponujú totožným motorom, ktorý dokáže z dvoch litrov zdvihového objemu vytlačiť až 228 kW (310 k). O niečo horšie na tom je Mégane R.S. a Focus RS, koncern však bez problémov zahanbí hneď dvojica rýchlych konkurentov. Veľmi vysoko v rebríčku sa prepracovala Honda Civic Type R, ani tá však nie je pomyselným šampiónom medzi bežnými autami poradia.


Keď litrový výkon rozhoduje: TOP autá nájdete v galérii


Najvyššie sa z čiernych koní prebojoval Peugeot 308 GTi, ktorý zo zdvihového objemu 1,598 litra zvláda vydolovať až 200 kW (272 k). Pre ilustráciu, len o niečo lepší litrový výkon dosahuje Ferrari 488 GTB. Ešte vyššie než Peugeot zamieril so svojim hothatchom Mercedes-Benz. To už ale hovoríme o inej cenovej relácii. Kompletné poradie i s detailnými informáciami nájdete v galérii. Chýba vám v nej nejaké auto, prípadne by ste iné vyškrtli? Dajte nám vedieť v diskusii.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia