BMW, teda v plnom znení Bayerische Motoren Werke AG, je v súčasnosti jednou z najinovatívnejších a najuznávanejších spoločností vo svojom odbore. BMW však od svojho vzniku prešlo dlhú a náročnú cestu. S viac ako 100-ročnou históriou nazbierala automobilka skúsenosti v rôznych odboroch: od výroby leteckých motorov počas prvej svetovej vojny pre Nemeckú ríšu až po výrobu luxusných automobilov.

Počiatky v letectve

Letecký motor BMW 801
Zdroj: By Clayton Tang - Own work, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=26823730

Nenechajte si ujsť galériu k článku

V roku 1913 založil Karl Friedrich Rapp spoločnosť Rapp-Motorenwerke so sídlom v Mníchove, ktorá mala v úmysle vyvíjať letecké motory tesne pred začiatkom prvej svetovej vojny. Kvôli potrebe bojaschopných lietadiel, ktorá prišla spolu s vojnou, tak Rapp trafil klinec po hlavičke.

O pár rokov neskôr nadviazal Rapp partnerstvo s Franz-Josephom Poppom a Camilom Castiglionim, čím sa spoločnosť premenovala na BFW (Bayerische Flugzeug-Werke). V roku 1916 sa konečne dostávame k názvu, ktorý poznáme dodnes. Mimochodom, motory BMW IIIa a BMW 801 patrili vo svojej dobe k tomu najlepšiemu, čo poháňalo lietadlá. Posledný letecký motor BMW vyrobilo na konci druhej svetovej vojny.