Zetor Gerlach.

Video Obrnený kolos Zetor Gerlach prešiel ostrou skúškou: Ako odolal rodený Slovák výbuchu míny?

Foto: Zetor Engineering Slovakia

9.12. 2019 9:41 Pancierované vozidlo s pohonom 4x4 úspešne absolvovalo certifikačné testy protimínovej odolnosti. Pozrite si ich na spomalených záberoch.

Keď sa u nás povie Zetor, väčšina ľudí si predstaví traktor. Slovenská odnož tejto spoločnosti sa však venuje aj vývoju obrnených vozidiel určených primárne na vojenské účely. Aktuálne propaguje model Gerlach. Ide o takmer šesť metrov dlhý kolos disponujúci technikou 4x4, naftovým šesťvalcom značky MTU a pancierom nesúcim podpis firmy Rheinmetall Protection Systems GmbH, s ktorým sme sa mali pred dvomi mesiacmi možnosť osobne zoznámiť i absolvovať na ňom krátku jazdu.

Spoločnosť sídliaca v Bytči hovorila pri tomto vozidle o plnení normy STANAG 4569 na úrovni 3a/3b, odolať by teda malo napríklad výbuchu so silou 8 kg trhaviny TNT. Táto teória sa medzičasom stala praxou. Obrnený automobil prešiel ostro skúškou, kedy bola pod jeho nápravou i kabínou realizovaná detonácia príslušnej sily. Ako odolal rodený Slovák výbuchu míny? Zachytáva to spomalené video, na ktorom po sadnutí prachu vidieť celistvú bezpečnostnú kapsulu pre posádku. Tú nahrádzali senzormi vybavené figuríny. Dáta z nich pritom neukazujú žiadne negatívne dopady explózie, Zetor Gerlach teda certifikačný test splnil na výbornú.

Diskusia  ()

Video

Diskusia