Súčasná generácia sedanu odíde do dôchodku koncom roka 2023. Bez nástupcu. Môžu za to dva faktory. Zákazníci sa v ponuke automobilky radšej orientujú na vyššie SUV-čka alebo praktické kombíky. Sedan si svoje zastúpenie udržiava momentálne iba na niekoľkých trhoch, najmä vo východnej Európe, Španielsku a Turecku. Predaje sedanu preto rokmi klesajú a Volkswagen tak logicky môže náklady vynaložené na výrobu sedanu presunúť na vývoj a výrobu elektromobilov novej generácie. Informoval o tom nemecký Auto Bild. Grafik Auto Bildu zároveň na vizualizácii načrtol možný vzhľad novinky. Ide teda len o virtuálnu predstavu o podobe nového Passatu, no máme skúsenosť s tým, že vizualizácie Auto Bildu sú zväčša poriadne blízko realite.

Volkswagen Passat 9. generácie - vizualizácia nemeckého Auto Bildu.
Zdroj: Auto Bild

Priaznivci typu Passat sa teda môžu tešiť na novú generáciu nemeckého kombi, sľubuje pritom viac, než v minulosti. Podľa klebiet sa má nový Passat posunúť smerom ku prémiovým automobilkám. Dá sa teda rátať s tým, že dostane lepšie technológie, kvalitnejšie materiály, zaujímavé dizajnové riešenia a azda i väčší vnútorný priestor. Takýto upgrade bude podľa zákulisných správ nevyhnutný kvôli tomu, že Passat sa má výraznejšie odlíšiť od Superbu, ktorý dnes výrazne kanibalizuje jeho predaje.

Svoje o tomto kroku hovorí aj investícia vo výške až jednej miliardy eur, ktorú nemecký výrobca pretaví do rozšírenia kapacít slovenského závodu v Bratislave. Práve v Devínskej Novej Vsi sa o dva roka objaví nová generácia Volkswagenu Passat a Škody Superb. Pre automobilku bola rozhodujúca aj kvalita vyrábaných modelov, ktorou sa môže bratislavský závod pochváliť. Z montážnej linky tu totiž schádzajú okrem vlajkovej lode VW Touareg aj Audi Q7 a Porsche Cayenne.

Volkswagen Passat 9. generácie - vizualizácia nemeckého Auto Bildu.
Zdroj: Auto Bild

Nový Passat bude využívať platformu MQB, takže vo výbere pohonného ústrojenstva netreba čakať žiadne veľké prekvapenia. Pravdepodobne sa dočkáme naftových agregátov s výkonom medzi 110 kW (150 k) a 147 kW (200 k). V ponuke by sa mali objaviť aj benzínové motory s výkonom okolo 110 kW (150 k) a určite nebude chýbať ani hybridná verzia. Tá by mohla byť vhodnou voľbou práve kvôli kombinácii elektromotora a pri nej bude dôležitejší elektrický dojazd. S 20 kWh batériou by mohol za ideálnych podmienok dosiahnuť hranicu 100 kilometrov. Volkswagen s veľkou pravdepodobnosťou vylepší technológiu nabíjania. Namiesto 3,6 kW by bolo možné nabíjať až výkonom 11 kW a tým by sa skrátila doba nabíjania na približne dve hodiny.

Prvý virtuálny pohľad do interiéru odhaľuje vysokokvalitnú puristickú štruktúru, ktorá sa predtým prejavila u elektrickej Škody Enyaq. Passat by mal navyše prebrať rázvor Superba a tým narásť o dobrých 5 centimetrov na dĺžku. S pribudnutou veľkosťou by získali pasažieri viac miesta na nohy a zväčšiť by sa mal aj objem kufra, ktorý bude zrejme väčší ako 1 800 litrov, súčasná generácia ponúka v maxime 1 780 litrov. Predná časť sa bude spoliehať na neutrálny dizajn 8-čkového Golfa, ktorý sa nemeckému výrobcovi zjavne osvedčil. Isté však je, že Passat bude v budúcnosti začínať na vyššej cenovej línii ako doteraz. V súčasnosti základný model štartuje na cene 30 880 eur, no jeho nástupca by podľa všetkého na domácom trhu mohol zdražieť až o 5 000 eur.