Tesla nabíjanie čakanie.

Video Najväčší problém elektromobilov nie je cena ani dojazd: V USA to už miestami pociťujú naplno

Foto: Steven Conroy/Youtube

2.12. 18:00 V miestach, kde je vysoká koncentrácia elektromobilov značky Tesla, sa začínajú prejavovať problémy s ich nabíjaním.

Tesla má, predovšetkým v USA, rozvinutú infraštruktúru nabíjacích staníc známych ako Supercharger. Takáto nabíjačka dokáže energiu elektromobilu doplniť v priebehu desiatok minút. V Spojených štátoch ich nájdete na 1 600 miestach, celkovo majú motoristi k dispozícii takmer 14 500 konektorov.

Ani desaťticíce nabíjacích bodov vodičom nepomôžu v prípade, že sa ich veľké množstvo stretne na jednom mieste. Presne takúto zhodu okolností zachytáva video Stevena M. Conroya na jeho youtube kanáli. 

Podľa slov Stevena čakalo počas nedávneho Dňa vďakyvzdania na mieste Madonna Inn v Kalifornii na nabíjanie viac než 15 automobilov značky Tesla. Je vidieť, že o Superchargery tu núdza nie je, video ich zachytáva približne 17. Problémom však je, že dopyt v tomto prípade prevýšil ponuku. Najväčším nedostatkom elektromobilov v budúcnosti v skutočnosti nemusí byť ich cena či dojazd. Tieto problémy sa rokmi s veľkou pravdepodobnosťou vyriešia.

Budovanie infraštruktúry potrebnej na prevádzku e-áut môže byť nakoniec najväčšou výzvou pri rozvoji elektromobility. V USA už tento náročný proces firmy započali a predsa sa vyskytujú podobné situácie. U nás je sieť slúžiaca elektrickým vozidlám stále veľmi rozpačitá. Ak by sa elektromobily mali kupovať masovo, podobné úkazy ako nedávno v Amerike by sme s veľkou pravdepodobnosťou videli aj na Slovensku.

Video

Diskusia