ikona Poradie elektromobilov: Ktorý zájde

Testy Poradie elektromobilov: Ktorý zájde najďalej?

Foto: Auto BILD

9.11. 2015 10:02 Najväčšou slabinou elektromobilov stále ostáva ich krátky dojazd, aj dlhý čas na nabitie akumulátorov. Ktoré z tých súčasných prejdú na jedno nabitie najďalej?

Elektromobily a hybridy sú zväčša prezentované ako tiché, šetrné k životnému prostrediu a dnes už často aj ako výkonné. Mnohí potenciálni zákazníci však majú stále strach z obmedzených možností ich použitia, teda najmä nízkym dojazdom. Platí to obzvlášť v prípade automobilov, ktoré sú poháňané výlučne elektrinou.

˃˃˃ Rebríček elektromobilov podľa dojazdu nájdete v galérii ˂˂˂

Sú však podobné obavy oprávnené? Veď väčšina vodičov prejde so svojim autom v priemere len okolo 40 kilometrov, a to je vzdialenosť, ktorú mnoho hybridov zvládne čisto na elektrinu, bez naštartovania spaľovacieho motora. Lenže súkromné auto by toho malo dokázať viac. Napríklad by preň nemal byť problém víkendový výlet mimo mesta, samozrejme bez nutnosti dlhých prestávok potrebných na dobíjanie.

Achilovou pätou elektromobilov je stále ich
Achilovou pätou elektromobilov je stále ich
Zdroj: Auto BILD

V tomto smere majú automobily s hybridným pohonným agregátom jasnú výhodu, keďže sa pri dlhších trasách môžu oprieť o pomoc spaľovacieho motora. No aj niektoré dnešné vozidlá, jazdiace výlučne na elektrinu, ponúkajú celkom slušný akčný rádius. Navyše sa vďaka moderným spôsobom nabíjania skracuje aj čas, ktorý musia stráviť pri dopĺňaní energie.

Pozrime sa teda, aký dojazd ponúkajú súčasné hybridy a elektromobily. Výsledky sú prehľadne zoradené v galérii, kde majú oba spôsoby pohonu vlastný rebríček, zoradený od tých najslabších až po najlepších.

Ešte predtým si však mimo poradia uveďme dva príklady na automobily s palivovými článkami. Aj oni sú poháňané elektromotorom, elektrickú energiu však nečerpajú z akumulátorov, ale si ju vyrábajú reakciou vodíka s kyslíkom.

˃˃˃ Ktorý elektromobil má najdlhší dojazd? Poradie v galérii ˂˂˂

Video

Diskusia