Toyota bZ4X je model, aký ešte japonská automobilka v ponuke nikdy nemala. Zároveň však pôsobí ako starý známy. Gigant sa do segmentu batériových elektrických vozidiel púšťa o niečo neskôr ako mnohí konkurenti, no prináša produkt, ktorý sa okamžite radí medzi úplnú elitu rastúcej množiny elektromobilov.

Toyota bZ4X.
Zdroj: Filip Kadlečík

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že Toyota v téme e-mobility zaostáva, no nie je to tak. Už dve dekády sa úspešne venuje hybridnej technológii, globálne na trh umiestnila približne dvadsať miliónov elektrifikovaných vozidiel. Level expertízy preto v Toyote je na vysokej úrovni a na bZ4X to cítiť z každého centimetra.

Základné technické údaje I Toyota bZ4X X-Mode AWD
 • Motor: synchrónny elektromotor 2x
 • Pohon: všetky kolesá
 • Max. výkon: 160 kW (218 k)
 • Kapacita batérie: 71,4 kWh
 • Pohotovostná hmotnosť: 2 005 kg
 • Zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 6,9 s
 • Max. rýchlosť: 160 km/h
 • Objem batožinového priestoru: 452 l
 • Spotreba WLTP: 16,4 - 18,1 kWh/100 km
 • Dojazd WLTP: 411 km
 • Cena testovaného vozidla: od 54 790 eur

Okamžite po prvom rozbehnutí som si všimol, že Japonci ešte vylepšili štandardnú silnú stránku elektromobilov. Ticho v kabíne tu neruší ani zvuk vydávaný smerom ku chodcom, vonkajšie ruchy sú výraznejšie len na diaľnici, kde som registroval najmä hluk generovaný pneumatikami. Aj pri tempe 130 km/h však bola bZ4X veľmi tichá.

Pre príjemnú atmosféru v kabíne je dôležité nielen ticho, ale aj dobrá výbava, slušné materiálové spracovanie a adekvátna priestorová ponuka. To všetko elektrický crossover ponúka. 

Vodič si rýchlo a takmer nebadane navykne na nový kokpit. Na jeho vrchole stojí minimalistická digitálna prístrojovka, na ktorú sa pozeráte ponad volant osadený množstvom multifunkčných tlačidiel. Celkom nový koncept pre Toyotu poznám z iných automobiliek a dovolím si povedať, že tu je ergonomicky zvládnutý veľmi dobre. Po niekoľkých kilometroch som si naň bez problémov zvykol.

Virtuálny prístrojový štít zobrazuje všetky štandardné informácie vrátane pokynov navigácie, rýchlosti a iných údajov súvisiacich s jazdou. Má jemné rozlíšenie a skvelú čitateľnosť aj počas slnečného dňa. Pochvalu si zaslúži aj dominantná centrálna obrazovka. Skrýva sa v nej totiž nový infotainment, ktorý tradičnú slabinu Toyoty posiela do zabudnutia.

Toyota bZ4X.
Zdroj: Filip Kadlečík

Tu už informačno zábavný systém kvôli nelogickej architektúre či slabšej odozve kritizovať nemožno. Obrazovka na dotyky reaguje rýchlosťou, za akú by sa nemuselo hanbiť ani prémiové vozidlo.

Koniec-koncov, elektrický crossover Toyoty sa na prémiovky doťahuje vo viacerých ohľadoch. Vypracovanie interiéru je kvalitné, jeho dizajn originálny, no naživo vkusný a v správnej miere futuristický. Kritizovať možno hojné použitie leštených plastov aj na plochách, ktorých sa človek bežne dotýka. Po rokoch budú nutne znehodnotené.

Na druhú stranu sa mi však páči možnosť ovládania klimatizácie klasickými hardvérovými tlačidlami. Otočný volič smeru jazdy je dnes už pomerne bežným prvkom vo svete elektromobilov.