ikona Škoda 4x4

Testy Škoda 4x4: Zima nie je žiaden problém

Foto: Marek Pokrývka

5.2. 2016 15:00 JAZDA Na snehu a ľade sme skúšali viacero českých áut s pohonom oboch náprav, vrátane novinky v podobe modelu Octavia RS TDI 4x4.

Popularita automobilov hrabúcich všetkými štyrmi kolesami v ostatnom čase stúpa, pričom reč nie je len o trendovej kategórii SUV. Stále viac zákazníkov siaha po štvorkolke aj medzi klasickými modelmi. Dôvodom je najmä ľahší život počas chladných mesiacov a vyššia bezpečnosť.

Škoda Octavia RS TDI 4x4 na sezónnom polygóne
Škoda Octavia RS TDI 4x4 na sezónnom polygóne
Zdroj: Marek Pokrývka

Samozrejme, stúpajúca obľúbenosť pohonu oboch náprav neunikla automobilkám. Tie systém 4x4 prinášajú do čoraz väčšieho množstva modelov. Výnimkou nie je ani Škoda, ktorá sa rozhodla svojím portfóliom takto poháňaných vozidiel pochváliť svetu. Urobila to pomerne štýlovo. Nechala nás, nech si české autá vyskúšame na trati zo snehu a ľadu.

Zima nie je žiaden problém

Na sezónnom polygóne sme mali k dispozícii viacero rôznych modelov spomedzi radov Octavia, Superb i Yeti. Zamerali sme sa na vlajkovú loď automobilky Superb 2.0 TSI 4x4 s výkonom 206 kW (280 k) a tiež horúcu novinku v podobe modelu Octavia RS TDI 4x4.

Na šmykľavej trati nemá vozidlo ťažkosti
Na šmykľavej trati nemá vozidlo ťažkosti
Zdroj: Marek Pokrývka

Túto verziu predstavila Mladá Boleslav len nedávno, na jej komplexné zhodnotenie si ešte budeme musieť počkať. Hlavný bod programu v podobe pohonu všetkých kolies sme však mohli otestovať v celkom náročných podmienkach. Vozidlo si so zľadovatelým povrchom poradilo s prehľadom, zima teda preň nie je žiaden problém. Samozrejme, ak nenapadnú dva metre snehu...

V bežnom režime sa táto Octavia správa presne tak, ako by ste od nej čakali. Ani na vcelku šmykľavej trati nemá toto vozidlo ťažkosti s rozbiehaním. Trakcia dvoch extra kolies je tu citeľná, pričom všetko drží bezpečne na uzde systém ESP. Ten zasiahne pomocou bŕzd aj v zákrutách, kde by sa mohla Škoda pri vyššej rýchlosti vymknúť spod kontroly.

Jazdiť bokom vie Octavia i Superb

Iná situácia nastane po obmedzení stabilizačnej funkcie. V móde Sport dovolí elektronika kolesám preklzávať a rozdiel je okamžite cítiť. Zo zákruty sa Octavia RS TDI 4x4 začne hnať nosom napred v nedotáčavom šmyku. Namiesto ubratia plynu ho však treba zaraziť do podlahy, čím sa predné kolesá dostanú do úzkych. Pohon okamžite pošle porciu krútiaceho momentu dozadu a správanie auta sa zmení cez neutrálne až do pretáčavého. Vtedy sa začína zábava.

S plynom na podlahe dokáže táto Škoda v zime vyčarovať slušné drifty. Samozrejme, s prihliadnutím na jej triedne zaradenie. V rámci neho dokáže byť na snehu a ľade celkom hravá, problém jej nerobí ani prechod z jedného šmyku do druhého. K plynovému pedálu sa však treba správať ako ozajstný hulvát a nutnosťou je aj dôsledná práca s prenášaním hmotnosti vozidla. Pozitívom vyhotovenia RS je relatívne strmé riadenie, ktoré uľahčuje prácu s volantom.

Za volantom Superbu sa narúčkujete o niečo viac
Za volantom Superbu sa narúčkujete o niečo viac
Zdroj: Marek Pokrývka

Jazdiť bokom však vie nielen Octavia, ale i mohutnejší Superb. Ten ponúka vo verzii 2.0 TSI 4x4 citeľne vyšší výkon. Zároveň však má aj väčšiu hmotnosť a dlhší rázvor, okrem toho nie je vyslovene športovo zameraný. Pri snahe driftovať sa v ňom na obruči narúčkujete o niečo viac. No inak sa s vlajkovou loďou značky dajú tiež vystrúhať pekné oblúky dverami napred, aj keď zábavný faktor je menší.

Najširšie portfólio modelov 4x4

Spomínané modely sú mladými prírastkami v mladoboleslavskej rodine štvorkoliek. Portfólio takýchto vozidiel je teraz najširšie, aké kedy bolo. Zákazníci si môžu zvoliť s pohonom všetkých kolies hneď päť rôznych variantov typu Octavia, tri vyhotovenia SUV Yeti a dve verzie vlajkovej lode Superb. Vlani tvorili modely 4x4 celých 17% odbytu výrobcu. Škoda pritom očakáva pokračovanie trendu a ďalší rast percentuálneho zastúpenia takýchto vozidiel.

Štvorkolky tvorili vlani 17% odbytu českej
Štvorkolky tvorili vlani 17% odbytu českej
Zdroj: Marek Pokrývka

Všetky automobily ťažia z rovnakých koncernových zdrojov. Za ich náhonom na obe nápravy stojí známy systém Haldex, vyrábaný v súčasnosti vo svojej piatej generácii. Jeho srdcom je elektronicky riadená viaclamelová spojka. V bežných podmienkach posiela pohon všetok krútiaci moment na prednú nápravu, v prípade zníženej trakcie dokáže dozadu preniesť maximálne 50 percent. Riadiace centrum systému pritom spolupracuje s viacerými bezpečnostnými systémami.

Kým špičková Škoda Superb 2.0 TSI 4x4 už je nejaký čas v predaji, druhý skúšaný model sa do neho dostal len nedávno. V našich končinách doslova pred niekoľkými dňami. Slovenský importér si za model Octavia RS TDI 4x4 pýta minimálne 31 900 eur, v porovnaní s klasickou verziou je teda drahší o 2 200 eur. Pri voľbe karosérie kombi treba počítať s príplatkom 850 eur.

Škoda Octavia RS TDI 4x4 sa do predaja dostala
Škoda Octavia RS TDI 4x4 sa do predaja dostala
Zdroj: Marek Pokrývka

Pripomeňme, že Haldex je v prípade modelu Octavia RS dostupný výhradne pre naftovú verziu so šesťstupňovou dvojspojkou. Benzínový motor i manuálna prevodovka sú aktuálne mimo štvorkolkovej hry. Nový český model zrýchli na stovku za 7,6 sekundy a dosiahne najvyššie tempo 228 km/h. Výrobca preň udáva kombinovanú spotrebu 4,9 l/100 km.

Zdroj: Marek Pokrývka

Video

Diskusia