Ilustračná snímka

Testy Obľúbené kompakty: Toto sú ich slabiny

Foto: Redakcia AUTO BILD

17.6. 8:00 Najpredávanejšími triedami u nás sú SUV a kompaktné modely, či už ide o nové vozidlá alebo jazdenky. Ich spoľahlivosť a najmä slabé stránky ojazdených kompaktov sú preto pre každého záujemcu dôležité.

V predaji nových áut sú dve stálice, tradičné bestsellery. Kým v posledných dvoch rokoch nastal raketový vzostup predaja SUV, nižšia stredná trieda si stále drží svoj „štandard“. Jej podiel na celkovom počte predaných nových áut sa každý rok drží okolo 30 percent.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Niet divu. Kompaktné kombi obľubujú najmä mladé rodiny, kompaktné päťdverové verzie sú populárne naprieč všetkými vekovými kategóriami. Ideálny kompromis pre jazdu v meste aj na výlety mimo neho. Medzi najpopulárnejšie v našich končinách určite patria okrem iného Škoda Octavia, VW Golf, Kia cee´d či Hyundai i30.

Kompakty sú skutočne všestranné autá, ktoré z hľadiska možností výbavy nijak nezaostávajú za vyššími triedami. A so správnym motorom a nastavením podvozkom dokážu mať aj športového ducha. Pochopiteľne za príslušnú cenu, ktorá môže poľahky prekročiť 20 000-eurovú hranicu.

Naši nemeckí kolegovia z redakcie AUTO BILD sa pozreli na známky jednotlivých kompaktných modelov v správe nemeckej technickej kontroly TÜV a spolu s ich hodnoteniami z dlhodobých testov vytvorili prehľad problémov 18 najobľúbenejších modelov naprieč rôznymi generáciami a motorizáciami.

V porovnaní s novými autami je situácia na trhu ojazdených vozidiel výrazne odlišná. Dobre vybavené a udržiavané jednotkové BMW prvej generácie sa medzičasom dá kúpiť zhruba za tretinu katalógovej ceny nového vozidla. A to aj vtedy, keď je na palube navigácia, koža a xenónové svetlomety.


Slabiny 18 najobľúbenejších jazdených kompaktov nájdete v galérii


No nemusí ísť práve o európske značky. Kto nemá veľké nároky na výbavu, hľadá dobrú cenu a najmä požaduje spoľahlivosť a dlhú životnosť, určite nájde svoje vysnené auto medzi japonskými značkami. Toyota Corolla či Mazda 3 nie sú na cestách veľmi rozšírené, no i tak patria k najsolídnejším modelom v tejto triede.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia