Sic transit gloria mundi. Čiže: Tak sa pominie svetská sláva. Už starí Rimania akoby tušili, aký osud postihne kedysi populárne vany. Dlho im priala šťastena, dnes sú už menej v kurze, ľudia radšej kupujú SUV. Pre mnohočlenné rodiny však máme dobrú správu – praktické a veľkopriestorové limuzíny ešte stále jestvujú. Napríklad tieto dve: Hyun­dai Staria a VW Multivan.

Hyundai Staria 2.2 CRDi: Žiadne prekvapenie: Staria dlhá 5,25 metra a široká dva metre je priestrannejšia než Multivan so šírkou 1,94 metra.
Zdroj: Auto Bild

Hyundai je bezpochyby nápadnejší zjavom, s odvážnym, priateľsky futuristickým dizajnom vyčaruje úsmev na tvári predovšetkým deťom. Vyskúšajte to sami.

T7, pričom VW svoj Multivan oficiálne tak nevolá, prichádza s jasnými tvarmi, je hladký a vybrúsený ako rušeň ICE. Ponúka množstvo miesta, je vzdušný a priestranný. Predné komfortné sedadlá ErgoComfort (3 168 eur) môžeme len odporúčať, sedí sa na nich uvoľnene a vzpriamene. No typický nadradený posed ako v starších VW (celkom) neprichádza.

VW T7 Multivan 2.0 TDi : Dlhý Multivan meria 5,17 metra. K dispozícii je aj krátka verzia s dĺžkou 4,97 metra.
Zdroj: Auto Bild

Multivan je zariadený celkom jasne a úplne vecne, s malou digitálnou prístrojovkou a 10-palcovým dotykovým displejom v strede, ktorý je však poriadne ďaleko od vodiča. Kritizované menu multimediálneho systému už vo VW medzičasom mierne upratali, dotykový displej reaguje rýchlejšie, grafika je v poriadku. Čo zostalo, sú necitlivé dotykové pozdĺžne plochy nazývané slidery na nastavenie teploty a hlasitosti. Vzadu je to vyslovene priestranné, náš testovaný exemplár T7 bol vybavený piatimi samostatnými sedadlami v druhom a treťom rade. Sedadlá sú pomerne úzke a drobné, celkovo však príjemné. Všetky sa dajú posúvať a (bez väčšej námahy) vyberať.

VW T7 Multivan 2.0 TDi : VW je prehľadne a funkčne zariadený, ponúka dostatok priestoru a voľný prístup.
Zdroj: Auto Bild

Pokračovanie testu nájdete na ďalšej strane