Grand California odjakživa trpí na úspech svojho menšieho súrodenca. “Originálna” California si za ostatné dekády vybudovala status ikony. Veľká Grand California možno nemá taký imidž, objektívne jej však do karát hrajú minimálne dve obrovské výhody. Nemusíte ísť von, keď sa chcete umyť či ísť na WC a nespíte na improvizovanej posteli. Toto je totiž úplne plnohodnotný karavan.

Volkswagen Grand California 600.
Zdroj: Auto Bild

Vlajková loď obytných automobilov značky Volkswagen Úžitkové vozidlá navyše svojou estetikou nastavuje nové štandardy. Už pri premiére si získala obdiv za odvahu v inak konzervatívnom segmente. Vyniká svojim bielym interiérom, ktorý vnútri navodzuje príjemnú atmosféru a presvetľuje priestor. Pri karavanoch pritom aj dnes často platí, že výrobcovia sa do nich snažia “prepašovať” čo najviac dreva. Okrem toho má pred konkurenciou maxi karavan VW náskok aj vďaka platforme Craftera, ktorá je osadená mnohými modernými asistenčnými systémami.

Vrcholná California na dĺžku dosahuje necelých šesť metrov a na palube má všetko, čo človek potrebuje k životu. Sú tu dve postele s celkovo štyrmi miestami na ležanie, kúpeľňa so sprchovacím kútom a kuchyňa. O výrobu štýlového vozidla sa stará poľská fabrika v meste Września.

Volkswagen Grand California 600.
Zdroj: Auto Bild

Zákazníci si pri kúpe môžu vybrať z dvoch prevedení, prvým z nich je testovaný typ “600” s dĺžkou 5,98 metra, ktorý má vyššiu strechu a priečne lôžko vzadu. K dispozícii však je tiež variant “680” s dlhým rázvorom, štandardne vysokou strechou a pozdĺžnym usporiadaním postelí. Grand California 600 u nás začína na cene 56 436 eur, zatiaľ čo za Grand Californiu 680 si VW účtuje minimálne 58 500 eur.

Keď vkročíte do obytnej časti interiéru, okamžite vás osloví jej dizajn, ktorý pekne dotvára viacfarebné ambietné podsvietenie nábytku s cenovkou 444 eur. Povrchy skriniek sú matné, udržať ich čisté však tak či onak bude vyžadovať dennú starostlivosť. Najdôležitejšie kempingové funkcie tu viete ovládať prostredníctvom dotykovej obrazovky centrálneho riadiaceho systému.

Volkswagen Grand California 600.
Zdroj: Auto Bild

V kabíne sú premyslené aj tie najmenšie detaily, k dispozícii je šesť rozumne umiestnených USB konektorov. Malá “kúpeľňa” slúži na kompletnú hygienu, nájdete v nej totiž aj výsuvnú sprchovú hlavicu. Po očiste vám dobre poslúži jeden zo štyroch držiakov uterákov.

Posádka vozidla môže byť neustále online vďaka Wi-Fi hotspotu, ktorý vás vyjde na 648 eur bez SIM karty. Príplatky sú tu však aj menšie, napríklad za 24 eur bude Grand California monitorovať únavu vodiča, za 225 eur zasa bude sledovať okolité dopravné značenie. Dopriať si tu môžete napríklad aj mechanickú uzávierku diferenciálu s cenovkou 660 eur.

Volkswagen Grand California 600.
Zdroj: Auto Bild

Plný balík asistenčných systémov je jedným z najväčších príplatkov a stojí 2 430 eur. Treba však povedať, že je v ňom zahrnuté viac-menej všetko, čo človek očakáva od moderného auta. Napriek dostupnej základnej cene väčšinou zákazníci za Grand Californiu zaplatia podstatne viac, testované vozidlo napríklad stálo niečo viac než 77 000 eur.

Z hľadiska jazdných vlastností treba vyzdvihnúť solídny základ, ktorý veľkej Californii ponúka Crafter. Výborne si počína aj v náročných jazdných situáciách, napríklad pri prudkom brzdení, vyhýbacích manévroch či rýchlej akcelerácii. Aj za kritických okolností ESP reaguje včas a vhodne. Dobre nastavené je i elektromechanické riadenie, ktoré umožňuje použitie pokročilého asistenta pre udržiavanie v jazdnom pruhu. Účinok posilňovača riadenia je zároveň dávkovaný tak, aby bolo ľahké, no nie odtrhnuté od reality.

Volkswagen Grand California 600.
Zdroj: Auto Bild

Testovacia jazda však ukázala aj ďalšie silné stránky, napríklad tzv. “Asistent bočného vetra” tu nájdete už v štandarde a vozidlo pekne stabilizuje aj v prípade silných poryvov vetra. Grand California je v základe dodávaná s halogénovými svetlami, no tie majú dostatočnú svietivosť a tak vodičovi dávajú istotu aj za tmy. Štandardom je aj osemstupňový automat spriahnutý s motorom TDI ladeným na 130 kW (177 k).

Záverečné hodnotenie

Volkswagen Grand California je vkusný dizajnový karavan vhodný na prespávania počas celého roka, bez ohľadu na okolité počasie a podmienky. Možno sa to na prvý pohľad nezdá, no medzi jeho výhody patrí aj fakt, že ponúka dobrý pomer cena/výkon. Príjemná je aj základná “šesťstovka”, no ak patríte k nadštandardne vysokým ľuďom, mali by ste skôr zvážiť kúpu variantu 680. Celkovo si za svoje kvality Grand California z nášho testu odnáša štyri z piatich hviezdičiek.