02. Interiér 90%

Vo Forestri vás okamžite po naštartovaní vás začne sledovať špeciálny senzor, ktorý neustále vyhodnocuje správanie vodiča. Akonáhle by ste za jazdy spustili pohľad napríklad k mobilnému telefónu, poprípade sa zadívali mimo vozovky, Forester vás okamžite upozorní, že sa treba venovať riadeniu. To isté by malo platiť aj pre prípad mikrospánku - keď zavriete oči a začne vám padať hlava, ozve sa výstraha, ktorá vám nedovolí zaspať. 

Subaru Forester e-Boxer.
Zdroj: Filip Kadlečík

V praxi systém fungoval veľmi dobre, najmä v prvej a druhej zo spomínaných situácií. Keď sme však na uzavretej ceste testovali reakcie asistenta na zatvorenie očí, váhal a vo viacerých prípadoch vôbec nereagoval. Zdá sa, že ešte monitorovanie vodiča ešte potrebuje doladiť, jeho prítomnosť však hodnotíme kladne. Človek si vďaka nemu viackrát uvedomí, že sa úplne zbytočne nesústredí na jazdu, čo môže vyústiť až do nebezpečnej situácie či kolízie. 

Okrem aktívneho sledovania vodiča možno v modeli Forester počítať aj s prítomnosťou systému EyeSight, jeho duálne kamery sa po priestore pred vozidlom majestátne rozhliadajú spod vnútorného spätného zrkadla a chránia vás pred potenciálnym nárazom v mestských kolónach, ale aj mimo nich. Výbava ako adaptívny tempomat, sledovanie mŕtvych uhlov, či udržiavanie v jazdnom pruhu, tu funguje bezchybne. Okrem moderných technologických asistentov sa o bezpečie posádky vo Forestri pričiní aj vynikajúci výhľad na všetky strany.

Subaru Forester e-Boxer.
Zdroj: Filip Kadlečík

Veľké presklené plochy, napríklad aj štýlová a rozľahlá panoramatická strecha, majú príjemný vplyv na atmosféru v kabíne. Napriek tomu, že interiér je ladený do elegantnej čiernej farby, tu nie je tma. Práve naopak, všetko je vzdušné a to platí aj o priestore pre pasažierov. Vpredu potešia pohodlné kreslá, na zadných sedadlách si sám za seba s veľkou rezervou sadne aj vodič s výškou cez 185 cm. 

Batožinový priestor ponúka už v základnom rozložení 520 l, viete z neho sklápať operadlá zadných sedadiel a navyše ponúka aj elektrickú zásuvku či niekoľko háčikov na tašky. Potešilo nás, že plató kufra sa dá bez problémov uschovať do jeho podlahy, kde nájdete viacero ďalších odkladacích priestorov. To nebýva zvykom, pritom ide o extrémne praktické riešenie. 

Subaru Forester e-Boxer.
Zdroj: Filip Kadlečík

Na tomto Subaru je vidieť, že jeho interiérová koncepcia je rokmi overená, no zároveň niekto premýšľal pri jej evolúcii. V porovnaní s predchádzajúcou generáciou typu Forester prebehla v jeho interiéri skôr revolúcia, než postupný vývoj. Architektúra palubovky prešla na najmodernejšie usporiadanie, ktoré už ostatné modely značky postupne dostali.