TESTY Test | Škoda Scala Monte Carlo nás poriadne prekvapila, motor 1.5 TSI jej sedí ako uliaty

03. Pohon 91%

Šperkom tohto vozidla je jeho motor. Pri Škode to určite nebudete počuť často, no tu to platí doslova. Áno, ide “iba” o koncernovú jedna-päťku, teda prepĺňaný štvorvalec s výkonom 110 kW (150 k), no v relatívne ľahkej Scale sa cíti ako ryba vo vode a s hatchbackom dokáže robiť poriadne divy. Za všetko hovorí fakt, že šprint na stovku Monte Carlu zaberie iba o 1,5 sekundy viac, než Octavii RS 245 predchádzajúcej generácie. Úprimne, takto dobre nakombinovaný pohon k rozmerom a hmotnosti auta sme nezažili už dlho.

Škoda Scala 1.5 TSI Monte Carlo DSG7.
Škoda Scala 1.5 TSI Monte Carlo DSG7.
Zdroj: Filip Kadlečík

Štvorvalec 1.5 TSI tu je totiž silný, no nie zbytočne veľa, ale tak akurát, aby ste si dokázali užiť bezpečnú a dynamickú jazdu. My sme v Scale počas testovacieho týždňa najazdili približne 1 300 kilometrov, veľa aj po okresných cestách. Kompakt s jednoduchou zadnou nápravou nás neprestával prekvapovať svojou chuťou predbiehať pomalé kamióny či vyrezávať zákruty tempom, ktoré by sme od neho nečakali. Toto je Škoda, ktorá jazdí naozaj dobre a vďaka vhodnej motorizácii aj zábavne. Rozhodne odporúčame pripojiť k tejto motorizácii aj samočinnú DSG7 prevodovku. K jeho športovej náture sa hodí, radí podľa predstáv vodiča a prakticky jej niet čo vytknúť.

Škoda Scala 1.5 TSI Monte Carlo DSG7.
Škoda Scala 1.5 TSI Monte Carlo DSG7.
Zdroj: Filip Kadlečík

Navyše, napriek výkonovej rezerve sa tu netreba báť toho, že by vás auto zruinovalo svojou spotrebou. Nám vyšiel v reálnej premávke priemer kombinovanej spotreby na úrovni 5,8 l/100 kilometrov, čo je, vzhľadom na dynamiku vozidla, viac než slušné. Na Scale sme absolvovali aj otočku z Trenčína do Mladej Boleslavi a späť. Táto trasa, zložená z diaľnic i okresiek, znamenala spotrebu 6,1 l/100 km a to sme sa o nízku spotrebu ani nesnažili. Dobrému výsledku určite napomohol i fakt, že Scala sa nestratí ani na diaľnici, pri tempomatovej stotridsiatke totiž motor pracuje na 2 500 ot./m.

Video

Diskusia