Octavia štvrtej generácie už niekoľko mesiacov brázdi slovenské cesty. Do našej redakčnej garáže zatiaľ za vítala dvakrát: najprv sme komplexne preverili kombi so zážihovým motorom 1.5 TSI, neskôr sme mali možnosť absolvovať prvú jazdu s liftbackom vybaveným dvojlitrovým dieselom. Ako tretí v poradí sme testovali vozidlo s objemnejšou karosériou označenou štítkom G-Tec.

Tento prívlastok nesie model schopný spaľovať benzín i zemný plyn, ktorý navonok spoznáte len podľa symbolu na piatych dverách. Pozorné oko si môže všimnúť ešte jedno špecifikum. Ide o skrátené výfukové potrubie, ktoré sa pre umiestnenie plynových nádrží končí ešte pred zadnými kolesami. Výpary ho prezradia najmä pri studenom štarte.

Po benzíne a nafte sme mali možnosť testovať verziu na CNG.
Po benzíne a nafte sme mali možnosť testovať verziu na CNG.
Zdroj: Marek Pokrývka

Dvierka nádrže sú len na jednej strane, hoci sa pod ním skrývajú dve samostatné hrdlá. V interiéri prezrádza identitu pohonu prístrojový panel s dvojakým ukazovateľom dojazdu. Na pravej strane ho lemuje signalizácia naplnenia benzínovej nádrže, kým vľavo je stav CNG nahrádzajúci ukazovateľ teploty chladiacej kvapaliny. Zopár detailov sa zmenilo aj v infotainmente.

Najzásadnejšou úpravou prešiel batožinový priestor českého kompaktu. Ten sa papierovo výrazne scvrkol, vinou umiestnenia nádrží prišiel o 145 litrov. V číslach to vyzerá ako zásadný rozdiel. Reálne nebol dopad až taký dramatický, keďže ubudlo najmä miesto pod pôvodným dvojitým dnom. To je pri variante G-Tec pevné.

Octavia prišla najmä o priestor pod dvojitou podlahou.
Octavia prišla najmä o priestor pod dvojitou podlahou.
Zdroj: Marek Pokrývka

Nad podlahou kufra verzie Combi nenachádza rekordných 640 l, ale v rámci segmentu ledva priemerných 495 litrov. Liftback má o 40 l menej. V jeho prípade by nám to pre nemožnosť nakladať po strechu asi vadilo viac, no kombík stále ponúka slušnú prepravnú kapacitu. Po sklopení zadných operadiel ide o 1 560 litrov. Samozrejme, všetky praktické Simply Clever riešenia zostali na svojom mieste.