Seat Alhambra 2.0 TDI 4Drive Xcellence.

Testy Test | Seat Alhambra 2.0 TDI DSG 4Drive ukazuje, čo všetko dokáže ponúknuť ostrieľané MPV

Foto: Filip Kadlečík

3.7. 18:00 KRÁTKY TEST | Predaj naftovej Alhambry sa blíži ku koncu, zostávajú jej už len dva týždne. Oplatí sa ešte zvážiť rodinný Seat?

Seat Alhambra je typickým zástupcom segmentu MPV. Ide o kategóriu veľkopriestorových rodinných osobných automobilov, ktoré ponúkajú veľa miesta, komfortu a neraz i luxusu. Ich zlatým obdobím bol podľa údajov organizácie JATO Dynamics rok 2010. Odvtedy záujem o ne, a s ním aj predajné čísla, iba klesá. Ako hlavné dôvody inštitúcia uvádza rast dopytu po vozidlách typu SUV či malých dodávkach prispôsobených na prepravu osôb na spôsob Citroënu Berlingo.

Silné zbrane

Alhambra to má ťažké, no proti konkurencii má prichystané zbrane ťažkého kalibru. V prvom rade, pod kapotou španielskeho SUV pracuje výborný prepĺňaný štvorvalec 2.0 TDI s výkonom 130 kW (177 k) a krútiacim momentom 380 Nm. O takých cifrách sa malým dodávkam dnes už ani nesníva, väčšinou majú ich vrcholné motorizácie toľko koní, koľko Alhambra kilowattov. Nemožno sa potom čudovať tomu, že s týmto MPV na cestách môžete potrápiť nejedno podstatne menšie auto.

Seat Alhambra 2.0 TDI 4Drive Xcellence.
Seat Alhambra 2.0 TDI 4Drive Xcellence.
Zdroj: Filip Kadlečík

Priestranný Seat je rýchly na priamej linke a vďaka veľkému rázvoru, širokému rozchodu kolies a relatívne nízkemu ťažisko stopu podrží aj v zákrutách. Nastavenie vozidla je skôr komfortné, nemusíte sa však báť toho, že by vás na okreske pri predbiehaní kamióna či iného pomalšieho člena premávky, nechalo v štichu.

Solídnej akcelerácii v prípade Španiela pomáha aj pohon všetkých kolies 4Drive. Aj vďaka nemu automobil s hmotnosťou 1 890 kilogramov nepôsobí nervózne ani na mokrej ceste či blate. Výhodou je i fakt, že Alhambra bude ako stvorená i pre zimné športy. Snehu sa nezľakne. Zavesenie kolies je viacprvkové, čo opäť prispieva k jazdnej stabilite a komfortu vo vozidle.

Seat Alhambra 2.0 TDI 4Drive Xcellence.
Seat Alhambra 2.0 TDI 4Drive Xcellence.
Zdroj: Filip Kadlečík

Z hľadiska pohodlia na palube malé dodávky rodinnému MPV taktiež nedokážu konkurovať. Až na výnimky sa totiž spoliehajú na jednoduché zavesenie kolies, čo znamená menej sofistikované jazdné vlastnosti. Pohon všetkých kolies už je medzi nimi iba výnimkou.

Seat Alhambra 2.0 TDI 4Drive Xcellence.
Seat Alhambra 2.0 TDI 4Drive Xcellence.
Zdroj: Filip Kadlečík

Pri rodinnom vozidle treba vždy pozerať aj na spotrebu. Tu sa nemusíte báť toho, že by si Alhambra z vášho rozpočtu odhrýzla príliš veľký kus. Ak sa budete snažiť jazdiť s rozumom, kombinovaná spotreba sa môže poľahky ustáliť na hodnote v okolí 7 l nafty na sto kilometrov. Aj s ťažkou nohou by ste sa mali zmestiť do 8l/100 km.

Video

Diskusia