01. Exteriér 70%

Doba elektrická klope na dvere čoraz hlasnejšie. V ostatných rokoch debutovalo s akumulátorovým pohonom veľké množstvo vozidiel rôznorodých foriem, od štýlových SUV až po ohromne rýchle hyperšporty. Medzi debutantmi nechýbali ani malé mestské autá. Tie tvorili ešte donedávna gro segmentu a ich populárnym reprezentantom je Renault Zoe.

Zoe patrí dlhodobo k najpredávanejším elektromobilom vôbec
Zdroj: Marek Pokrývka

Francúzsky hatchback na batérie debutoval už v roku 2012, pričom počas svojej kariéry dosiahol viacero úspechov. Opakovane sa stal najpredávanejším elektromobilom v Európe. Výrobca ho za sedem rokov viackrát vylepšil a nedávno ukázal jeho komplexne prepracovanú verziu. Na jej reálny príchod do predaja si však počkáme. Ešte pred ním sme si vyskúšali naďalej aktuálnu verziu s 41 kWh batériou, ktorá sa do našej redakčnej garáže dostala po prvýkrát.

Svojich fanúšikov si model Zoe získal vďaka viacerým silným stránkam, medzi ktoré možno zaradiť jeho vzhľad. Toto autíčko je jednoducho chutné. Má nielen príjemne kompaktné rozmery, ale aj bacuľaté tvary s minimom výrazných hrán. Dizajn sa počas rokov nijak výraznejšie nemenil. Zachované je tiež osvetlenie, ktoré využíva diódy na denný režim a klasické halogény v hlavných svetlách. Na súčasnom aute s elektrickým pohonom pôsobí toto riešenie zastaralo.