Renault Clio 1.5 dCi Intens.

Testy Test Renault Clio 1.5 dCi: Francúzsky fešák poteší interiérom aj výnimočne úsporným srdcom

Celkové hodnotenie
Plusy
  • hodnotný dojem navonok i zvnútra
  • tichý a hospodárny motor
  • kvalitne vyladený podvozok
Mínusy
  • nedostupnosť skúšanej verzie
Foto: Marek Pokrývka
Plusy
Mínusy

21.3. 12:00 Piata generácia hatchbacku výrazne dospela. Popri zozname vybavenia sa zlepšilo vyhotovenie interiéru i naladenie podvozka, ale evolúcia zasiahla aj naftový štvorvalec.

01. Exteriér 86%

Na starom kontinente tvorí automobilový segment B zásadnú časť trhového koláča. Úspešne v ňom pôsobia viaceré značky, medzi ktorými nechýba Renault. Túto automobilku reprezentuje na náročnej pôde populárne Clio. Vlani dostalo ďalšie vydanie, ktoré sme mali nedávno šancu vyskúšať. Do rúk sa nám dostal dobre vybavený model s naftovým srdcom.

Nástupca bestselleru značky nás v prvom rade oslovil svojím dizajnom. Na pomery krajiny galského kohúta nie je vôbec odvážny, v podstate ide len o miernu evolúciu predchodcu. No nemyslíme to ako kritiku. Už štvrté vydanie vyzeralo podľa nás dobre, aktuálny produkt ale jeho tvary posunul o niečo ďalej. A bez zmeny jednoznačnej vizuálnej identity.

Z hľadiska dizajnu prešlo Clio v podstate len decentnou evolúciou.
Z hľadiska dizajnu prešlo Clio v podstate len decentnou evolúciou.
Zdroj: Marek Pokrývka

Renault Clio má takmer nezmenené rozmery, rozdiely sa väčšinou rátajú v milimetroch. Napriek tomu jemné rozšírenie a zníženie dalo vozidlu spolu s upravenými krivkami výrazne dynamickejší vzhľad. Aj vďaka zamračeným svetlometom s diódovou architektúrou i typickým denným segmentom v tvare písmena C. Vyzerajú dobre a výhrady nemáme ani voči ich funkčnosti.

Francúzi pri piatej generácií nerátajú s kombi, v ponuke je iba päťdverový hatchback. No rovnako ako jeho predchodca sa snaží vyvolať dojem troch dverí. Tie zadné majú ukrytú kľučku, tentokrát estetickejšie než v minulosti. Páčili sa nám tiež lakované tlačidlá bezkľúčového systému na kľučkách predných dverí. Ide síce o detail, no samozrejmosť to nie je ani pri niektorých kompaktoch.

Testovaná konfigurácia nás zaujala odtieňom laku i diskami kolies.
Testovaná konfigurácia nás zaujala odtieňom laku i diskami kolies.
Zdroj: Marek Pokrývka

Aj táto drobnosť prispela k hodnotnému imidžu testovaného exemplára. K nemu okrem LED svetiel povedali svoje početné pochrómované prvky i zaujímavé disky kolies s priemerom 17 palcov, no hlavným chodom bola bepozchyby modrá metalíza Celadon. Renault bol vďaka nej neprehliadnuteľný. Táto farba nemusí sadnúť každému, no podľa nás bola pre krásne Clio výbornou voľbou.

Video

Diskusia