01. Exteriér 95%

Hádam nikomu netreba pripomínať, že Peugeot sa do oblasti motoršportu zapísal niekoľkými legendárnymi menami, napríklad taká 205 GTi. Pôvodné označenie svojej výkonnej flotily značka používala od roku 1984, no dnes sa časy menia. Francúzi dospeli ku kompromisu a v honbe za nižšími emisiami CO2 ostrejšej verzii klasickej 508-čky dodali prívlastok PSE, ako Peugeot Sport Engineered. Priznám sa, že spozorovaním tejto skratky som bola okamžite nadšená, veď čo môže byť zlé na diabolskom pohľade a temperamentných 360 koňoch (aspoň na papieri)?

Už pri predstavení nového modelu 508 SW mi padla sánka, vonkajší dizajn považujem za mimoriadne vydarený. V mojich očiach ide o jeden z najkrajších kombíkov na súčasnom trhu, ktorý sa môže pýšiť jedinečným štýlom, pričom ponúka aj zaujímavú dynamiku pod kapotou. Samozrejme, aj „menšia“ verzia v štýle sedan je veľmi pekná, no v prevedení SW sa mi akosi odráža viac športovosti. Veľká maska chladiča s ostro vyzerajúcou optikou a ustupujúca línia strechy nepochybne podtrhujú silný charakter exteriéru.

508 PSE sa líši od svojej normálnej sestry hneď niekoľkými prvkami a pri ich hľadaní na karosérii sa nezapotíte. Podbehy kolies sa rozšírili vpredu o 24 milimetrov a vzadu o 12 milimetrov. Leví kráľ je tak širší a navyše ho priblížili k asfaltu, pretože v porovnaní s 508 SW bez prívlastku klesla svetlá výška vpredu o 10 milimetrov a v zadnej časti o 1 milimeter. Logo PSE s tromi šikmými rezmi od pazúrov je navyše v kryptonitovo-žltej farbe.

Beštialitu modelu podčiarkujú aj lamely na prednom spojleri, zadný difúzor a prahy v duchu 458 Speciale, ale aj prvky lakované v kryptonitovej farbe. V tomto ponímaní upútali moju pozornosť azda najviac brzdové strmene. Špecifické 20-palcové disky kolies, absencia chrómu a dvojité vyústenie výfuku umocňujú wow efekt, ktorý som mala, keď som auto zbadala ešte pri jeho predstavení. To všetko spolu s nádhernou sivou sélénium farbou dodáva modelu 508 SW PSE vzhľad, ktorý si zaslúži. O mojom názore ma presvedčilo aj niekoľko očitých svedkov a zvedavcov, ktorí, aj keď neboli v každom prípade vrúcnym fanúšikom francúzskej značky, či dokonca francúzskych áut vo všeobecnosti, uznali, že toto auto namiešal Peugeot na jednotku z hviezdičkou. Minimálne čo sa dizajnu týka.