A tej svetelnej signalizácie je tu oveľa viac. Svoju komunikačnú farbu majú všetky jazdné režimy, sfarbenie sa mení aj počas parkovania a dokonca aj pri úprave teploty alebo hlasitosti rádia. Je to skrátka niečo viac ako len estetická vychytávka, ktorá je navyše veľmi inteligentná.

Mini Cooper S Countryman
Zdroj: Eva Karolčíková

Ďalším plusovým bodom automobilu je vnútorný priestor. Predné sedadlá nie sú umiestnené príliš nízko ako v ostatných modeloch, takže nastupovanie aj posed je veľmi pohodlný. Aj keď na úkor športovejšieho pocitu z riadenia. Celkovo sa v interiéri nachádza kombinácia luxusných detailov s tými „normálnejšími“, takže vnútri je z každého rožku trošku.

Napríklad tlačidlá sú vyrobené z kovu a pôsobia retro dojmom, rovnako ako prešívanie na sedadlách. Krásny kožený interiér v kombinácii so špeciálnymi prvkami dáva istý pocit exkluzivity.

Mini Cooper S Countryman
Zdroj: Eva Karolčíková

Medzi novinky patrí 5-palcový digitálny displej pre prístrojové vybavenie. Síce sme ho už mohli vidieť pri elektrickom modeli, no mňa zatiaľ príliš nepresvedčil. Je nasadený priamo na volant, takže sa síce hýbe so zvolenou polohou, no neponúka možnosť nejakého prispôsobenia.

I keď sa ňom zobrazujú informácie o dojazde alebo spotrebe, sú umiestnené v takej nízkej polohe, že ich cez volant jednoducho nevidno. Okrem toho tu nie je možnosť zobraziť na obrazovke mapu a tak sa tento palubák javí skôr ako dočasné riešenie, ktoré v procese vývoja nasadili do auta na poslednú chvíľu.

Mini Cooper S Countryman
Zdroj: Eva Karolčíková

Grafika na centrálnom displeji sa nezmenila a stále sa používa veľmi ľahko, aj keď je spočiatku jej pomocník v podobe otočného ovládača konzoly mätúci. V prípade Mini sa neotáča totiž v smere hodinových ručičiek, ale presne naopak. Ale toto je jeden z tých prvkov, na ktoré si človek musí zvykať dlhšie ako týždeň.

Vrátim sa ale ešte k centrálnemu displeju, kde ma najviac zabávala funkcia ALL4 režimu. Je tu taká zábavka pre ľudí, ktorí sa auto neboja zašpiniť a radi vychádzajú z vyjazdených koľají. Táto aplikácia sleduje náklon auta a čím väčšiu záťaž v teréne bude mať, tým viac sa bude autíčko na obrazovke zväčšovať. Ja som sa brodila s malou štvorkolkou po hlbokom blate a na konci sa mi na displeji zobralil Monster Truck.

Mini Cooper S Countryman
Zdroj: Eva Karolčíková

MINI-karavan? Prečo nie!

Iste ste si všimli objemnú truhlu, ktorá autu istým spôsobom pridáva dobrodružnú povahu. Ide o stan pre dvoch ľudí, ktorý dokáže aj jeden človek zložiť alebo rozložiť v priebehu piatich minút. Nie sú tu žiadne zložité návody ani manévre, jednoducho ho treba odzipsovať a potlačiť vrch boxu nahor. Vo vnútri vaku sa nachádza rebrík, ktorý sa vyloží von.

Mini Cooper S Countryman
Zdroj: Eva Karolčíková

I keď sprvu pôsobí v zloženom stave pomerne skromne, po postavení sa z neho stane plnohodnotná spálňa pre dvoch dospelých ľudí, hoci aj s výškou 185 centimetrov. Vyleziete hore, dáte vankúš pod hlavu a zrazu sa z priestoru nad strechou stane relaxačná miestnosť, ktorá vás separuje od okolitého sveta. Teda minimálne čo sa týka zrakového vnemu, pretože nemôžete čakať od stanu, že bude zvukotesný. Možno jedného dňa...

A ak by vás náhodou zaujímala malá plutvička s červeným blikajúcim svetlom na streche, tak sa jedná o doplnok alarmového systému. Je tu totiž dióda, ktorá bliká identicky so svetielkom alarmu umiestnenom v interiéri. Podľa mňa ide o zaujímavý prvok z dielne Mini, vďaka ktorému aj na diaľku viete, či je auto zamknuté.

Mini Cooper S Countryman
Zdroj: Eva Karolčíková

Verdikt

Automobil má rozhodne charakter a v porovnaní s ostatnými Crossovermi vyniká v pravom slova zmysle. Jeho dizajn nemusí byť po chuti každému, ale podľa mňa je dobré, že nejde o ďalšiu šedú myšku segmentu len preto, aby niečo bolo. Pevné nastavenie podvozka poskytuje aj pri dlhších cestách veľmi zvádzajúci komfort.

Mini Cooper S Countryman
Zdroj: Eva Karolčíková

Motor bude prejavovať svoje nekultivované „nadšenie“ hlavne v mestskej prevádzke alebo pri rýchlejšej akcelerácii, no akonáhle sa „do toho dostane“, stane sa takmer nepostrehnuteľným. Countryman dokáže byť praktický a obyvateľný, pričom si zachováva charakteristický imidž Mini. Tých, ktorí si auto zamilujú rovnako ako ja, 100 %-tne zamrazí suma, s ktorou je Countryman na pomyselnom čele cenového rebríčka.