MINI Cooper SE L.

Testy Test MINI Cooper SE: Ak chcete jazdiť elektricky, ale štýlovo a s radosťou, nehľadajte ďalej

Celkové hodnotenie
Plusy
  • nezameniteľný štýl
  • výborná úroveň dynamiky
  • nízka spotreba energie
Mínusy
  • skromnejšie priestorové pomery
  • obmedzený dojazd
Foto: Marek Pokrývka
Plusy
Mínusy

28.5. 18:00 Aj v batériovej verzii má tento Angličan veľkú dávku charakteru a zábavné jazdné vlastnosti, ale tiež zopár mínusov. Vrátane citeľne vyššej ceny v porovnaní s podobne rýchlou benzínovou verziou ponúkajúcou viac radosti.

01. Exteriér 84%

Sprísňovanie emisných noriem donútilo mnohé automobilky k postupnej elektrifikácii svojho portfólia, ktorá umožňuje znížiť ich flotilový priemer. MINI nie je v tomto smere výnimka. Britská značka patriaca pod BMW najprv uviedla Countryman vo forme plug-in hybridu, vlani nasledoval čisto elektrický model. Ten prichádza na cesty výhradne v trojdverovej forme. Nadväzuje na malú sériu obdobného modelu, s ktorým spoločnosť experimentovala už pred viac než desaťročím.

S akumulátorovým hatchbackom MINI sme sa ešte pred prepuknutím súčasnej krízy krátko zoznámili, dokonca na domácej pôde. Nedávno sme mali možnosť ho komplexnejšie otestovať. Do našich rúk sa dostal rovnaký exemplár novinky, medzičasom však zimné šestnástky vymenil za originálne sedemnásťpalcové kúsky odvodené z konceptu.

Dizajnéri odlíšili vzhľad elektrického variantu iba hŕstkou detailov.
Dizajnéri odlíšili vzhľad elektrického variantu iba hŕstkou detailov.
Zdroj: Marek Pokrývka

Špecifické ráfiky patria k hlavným poznávacím znakom elektrického variantu. Výrobca ich označuje prívlastkom Corona, čo v dnešnej situácii pôsobí úsmevne. No zaujmú najmä svojím dizajnom. Štvorica asymetrických lúčov sa len tak nevidí, pričom neštandardné je tiež prekrytie veľkej časti plochy prospievajúce aerodynamike. Disky navyše zvýrazňujú detaily neprehliadnuteľnej farby Energetic Yellow.

Tento odtieň sa nachádza aj na viacerých ďalších prvkoch, vrátane emblémov obsahujúcich motív zásuvky. Na karosérii je ich dokopy päť. Všimne si ich však len pozornejšie oko, inak nedáva Cooper SE svoj batériový charakter výrazne najavo. Jeho karoséria sa reálne takmer nezmenila. MINI teda vyzerá rovnako štýlovo ako jeho benzínoví a naftoví súrodenci, pričom ponúka viaceré možnosti individualizácie. Mimochodom, oproti súrodencom má kvôli miestu na batériu mierne väčšiu svetlú výšku.

Tento symbol patrí medzi hlavné poznávacie znaky verzie Cooper SE.
Tento symbol patrí medzi hlavné poznávacie znaky verzie Cooper SE.
Zdroj: Marek Pokrývka

Elektromobil sa ale nebude predávať iba v tejto forme komunikovanej aj na oficiálnych materiáloch. Charakteristické kolesá sa dajú vymeniť a pevne daný nie je ani odtieň masky chladiča či spätných zrkadiel. Výraznú žltozelenú tak môžu niesť len niektoré drobnosti. Odhaliť náturu hatchbacku nemusí byť na prvý pohľad jednoduché, hoci v našich končinách ho prezradí aj tabuľka evidenčného čísla.

Video

Diskusia