MINI Cooper.

Testy Test MINI Cooper: Keď je štýl na prvom mieste, aj trojvalec môže vyzerať športovo

Celkové hodnotenie
Plusy
  • stále štýlový vzhľad
  • veľa moderného vybavenia
  • dobrý trojvalec i prevodovka
Mínusy
  • cena dizajnového balíka JCW
  • komfort na 18-palcových diskoch
Foto: Marek Pokrývka
Plusy
Mínusy

30.8. 15:49 Našimi rukami prešiel britský hatchback, ktorý si napriek 1,5-litrovému motoru obliekol veľkú časť kabáta vrcholného modelu JCW poháňanému podstatne silnejším dvojlitrom.

01. Exteriér 75%

Produkty britskej automobilky MINI mali vždy výrazný imidž, ale fanúšikov oslovili aj svojou legendárnou obratnosťou. O nej sa presvedčili účastníci Rally Monte Carlo už v 60. rokoch. Oproti originálu sú síce dnešné modely obrovské a omnoho ťažšie, ale zábava za volantom z nich nezmizla. Týka sa to najmä verzii nesúcich štítok Cooper S či podpis John Cooper Works.

Tento model Cooper si obliekol viaceré prvky JCW, no niektoré ďalšie mu chýbajú.
Tento model Cooper si obliekol viaceré prvky JCW, no niektoré ďalšie mu chýbajú.
Zdroj: Marek Pokrývka

Angličania ponúkajú pri svojich autách široké možnosti prispôsobenia, o čom sme sa nedávno presvedčili v teste trojdverového hatchbacku. Do rúk sa nám dostal rýchlo vyzerajúci „miňas“ v bledej krémovej farbe s čiernymi doplnkami. Navonok sa síce prezentoval výraznou bižutériou evokujúcou model JCW, chýbajúca diera na kapote či špecifický gril však pri ňom hovorili opak. Rovnako ako jedna koncovka výfuku a nápis Cooper bez prívlastkov.

Skúšané vozidlo bolo v skutočnosti druhým najslabším modelom s trojvalcovým srdcom. Za nemalé peniaze však dostalo bodykit špičkovej verzie, ktorý obsahuje drzo trčiaci nárazník, špecifický zadný dielec i slušne dimenzované strešné krídlo. K balíku boli pridané dvojfarebné 18-palcové kolesá priamo z vyhotovenia John Cooper Works.

K štýlovému vzhľadu omladených hatchbackov MINI patria vlajky v zadných svetlách.
K štýlovému vzhľadu omladených hatchbackov MINI patria vlajky v zadných svetlách.
Zdroj: Marek Pokrývka

V individualizačnej palete teda nechýba ani možnosť imitovania športovca. Aj týmto spôsobom možno nové MINI odlíšiť od ostatných zástupcov tretej generácie, ktorých už dnes na cestách jazdí slušné množstvo. Exemplárov vybavených novou verziou loga značky či štýlovými zadnými svetlami s motívom britskej vlajky je však stále málo. Tieto detaily patria k špecifickému štýlu značky.

Video

Diskusia