Mercedes-Benz patrí v oblasti elektromobility medzi najsilnejších hráčov. Postupne elektromobily uvádza do rôznych segmentov, poznáme už aj vlajkovú loď EQS a na spadnutie je aj príchod menšieho sedanu EQE. Na opačnej strane ponuky sa nachádza typ EQA, ktorý na pomery prémiových e-áut poteší zaujímavou cenovkou a predovšetkým špičkovou efektivitou.

Mercedes-Benz EQA 250.
Zdroj: Filip Kadlečík
Dizajn EQA je futuristický, no nie prehnane. Jeho vzhľad určite rátam medzi silné stránky vozidla.
Filip Kadlečík
Mercedes-Benz EQA 250.
Zdroj: Filip Kadlečík

Silnou stránkou modelu EQA je jeho dizajn. Nezatají, že v skutočnosti vychádza zo spaľovacieho typu GLA, no dizajnovo je na úplne inej úrovni. Správna miera futurizmu dotvára dobré pocity z kompaktného elektromobilu. Predné full-LED svetlomety síce nemajú najmodernejšiu techniku trojcípej hviezdy, no svietia výborne. Krásny matný lak je nočná mora pre detailerov a celkovú údržbu, no vyzerá fantasticky a autu pridáva na atraktivite. V porovnaní s GLA je dizajn výrazne vylepšený na zadnej časti, ktorá dostala efektné prepojené svetlá. Takto by mal vyzerať moderný elektromobil!

V interiéri crossoveru stuttgartská automobilka experimentuje menej, ide prakticky o totožnú kabínu s inými kompaktnými vozidlami Mercedesu, či už ide o spomínané GLA, ale napríklad aj triedu A, CLA či GLB. To mi však vôbec neprekážalo, pretože tento kokpit považujem za výnimočne vydarený. Prekáža mi na ňom iba použitie lesklých plastov na exponovaných miestach, kde síce vyzerajú efektne, no len do okamihu, kým sa nezašpinia alebo nezapadajú prachom.

Mercedes-Benz EQA 250.
Zdroj: Filip Kadlečík
Mercedes-Benz našiel recept na to, ako vkusne prepojiť moderné technológie s luxusnými doplnkami.
Filip Kadlečík
Mercedes-Benz EQA 250.
Zdroj: Filip Kadlečík

Širokouhlú virtuálnu prístrojovku prepojenú s centrálnym displejom má Mercedes-Benz zvládnutú na jednotku, je plne prispôsobiteľná, vyzerá dobre a nikdy som s ňou nemal ani jeden technický problém, čo sa o konkurentoch nedá vždy povedať. Centrálny displej taktiež ponúka bohaté množstvo zobrazení vrátane cúvacej kamery s výborným rozlíšením či prehľadnej navigácie.

Špecifikom elektromobilu sú v prípade infotainmentu MBUX viaceré funkcie zamerané na monitorovanie elektrického pohonu či uľahčenie života majiteľovi. Tak prehľadné dáta o spotrebe, ktoré poskytuje Mercedes, iné automobilky vo svojich autách nezobrazujú. Máloktorá sa s trojcípou hviezdou môže porovnávať aj čo sa týka integrácie smart prvkov do navigácie, najväčšou devízou je automatické prepočítavanie trasy aj s ohľadom na nabíjanie a dostupnosť nabíjacích bodov. Žiadny elektromobil vám trasu nevie vypočítať tak spoľahlivo a presvedčivo, ako práve Mercedes, vrátane štýlovej triedy EQA.