Mercedes-Benz triedy B 180 d 7DCT.

Testy Test Mercedes-Benz B 180 d: Podceňované rodinné auto by sme uprednostnili aj pred módnymi SUV

Celkové hodnotenie
Plusy
  • výnimočne úsporný motor
  • skvelý pomer cena/výkon
  • vzdušný a moderný interiér
Mínusy
  • príliš tuhý podvozok
  • necitlivý asistent udržiavania v jazdnom pruhu
  • nedokonalá prevodovka
Foto: Filip Kadlečík
Plusy
Mínusy

28.11. 14:00 Mať MPV pred pár rokmi, to bol sen mnohých vodičov. Dnes je tento segment na okraji záujmu a Mercedes-Benz triedy B ukazuje, že neprávom. Prečo by sme ho uprednostnili aj pred malým SUV?

01. Exteriér 78%

Dnešný automobilový svet sa točí predovšetkým okolo emócií, zážitku z automobilu, jeho dizajnu, smart vychytávok či technologickej vyspelosti. Časy, keď výrobcovia v reklamách demonštrovali najmä praktickosť daného modelu už sú dávno preč. S nimi zmizla aj popularita MPV, ktoré nahradili športovo-úžitkové automobily. Našťastie sa však stále nájde niekoľko jednorožcov, ktorí sa nevzdali a naďalej ponúkajú to, čo by ste od rodinného auta očakávali predovšetkým - praktickosť.

Mercedes-Benz triedy B 180 d 7DCT.
Mercedes-Benz triedy B 180 d 7DCT.
Zdroj: Filip Kadlečík

Mercedes-Benz triedy B merítkom dnešných trendov nie je úplne sexy automobilom. Podľa nás však vyzerá presne tak, ako by rodinné auto malo. Má elegantné a nenásilné línie, proti prúdu doby sa nesnaží byť za každú cenu agresívny, skôr z neho vyžaruje pokoj. Nezabúda pritom ani na typické vychytávky Stuttgartu, akými sú napríklad vynikajúce predné LED reflektory, ktorým však v našom prípade chýbala schopnosť aktívneho vyrezávania protiidúcich objektov, či koncové diódové svetlá nesúce súčasný podpis trojcípej hviezdy.

Výrazným prvkom triedy B je jej aerodynamický tvar. Predná časť klesá poriadne nízko, plynulé línie bez väčších výstrelkov vzduch nesú ponad auto i po jeho boku. Dokonca aj podvozok je krytý viac, než by laik čakal. Už predchádzajúca generácia B-čka ponúkala hodnotu odporu vzduchu na úrovni cd = 0.25, tá súčasná, cd = 0.24 ju ešte prekonáva.

Mercedes-Benz triedy B 180 d 7DCT.
Mercedes-Benz triedy B 180 d 7DCT.
Zdroj: Filip Kadlečík

Vynikajúca aerodynamika je nielen viditeľná, ale aj citeľná. V prípade triedy B sa príjemný dizajn spája s funkčnosťou. Aj pri jazde diaľničnou rýchlosťou je v kompaktnom MPV ticho a k tomu sa opäť pričinili exteriéroví dizajnéri, ktorí sa snažili čo najviac zefektívniť obtekanie vzduchu nielen celkovým tvarom karosérie, ale aj vyhladením detailov, zmenšením medzier medzi jednotlivými segmentmi a vyhladením potenciálnych hrán. 

Ťažné zariadenie sa vysúva jednoduchým tlačidlom.
Ťažné zariadenie sa vysúva jednoduchým tlačidlom.
Zdroj: Filip Kadlečík

B-čku chýbajú moderné “ochranné” plasty, ktoré by ho dizajnovo mohli priblížiť segmentu crossoverov. Dokonca sa ani nemračí na svoje okolie tak, ako iné modely, no má svoj šarm. Ide o vyslovene elegantné vozidlo, ktoré sa za svoj exteriér rozhodne hanbiť nemusí.

Video

Diskusia