Mazda3 Sedan Skyactiv-X.

Testy Test Mazda3 Sedan Skyactiv-X: Prelomový motor funguje na papieri, ale čo v bežnom živote?

Celkové hodnotenie
Plusy
  • neprehliadnuteľný dizajn
  • prémiovo pôsobiaci interiér
Mínusy
  • spotreba nenapĺňa očakávania
  • jednoduchá zadná náprava
Foto: Marek Pokrývka
Plusy
Mínusy

13.3. 15:00 Japonský kompakt vyzerá v štvordverovej verzii elegantnejšie a má väčší batožinový priestor. Benzínový štvorvalec označený písmenom X je vrcholom ponuky. V kombinácii s automatom neohúri výkonom, ale bohužiaľ, v praxi ani spotrebou paliva.

01. Exteriér 86%

Mazda patrí k hŕstke značiek, ktoré idú aspoň občas proti prúdu. Najmä z hľadiska techniky. Automobilka sídliaca v Hirošime nepodľahla downsizingu a sprísňujúcim sa emisným normám sa snaží vyhovieť inými spôsobmi. Výsledkom jej snaženia je agregát Skyactiv-X sľubujúci výkon benzínov pri spotrebe porovnateľnej s naftou. Vlani sme s ním absolvovali prvú jazdu, teraz prišiel čas na podrobnejší test.

Výnimočný technologický počin sme dostali šancu skúsiť pod kapotou modelu Mazda3. Jeho súčasnú generáciu určite netreba nikomu predstavovať a poznáte ju aj z našich stránok. Najprv sme otestovali benzínový hatchback s manuálom, následne jeho naftovú alternatívu a nakoniec zážihový variant vybavený automatickou prevodovkou. Teraz prišiel po prvýkrát na rad sedan.

Pod kapotou sedanu Mazda3 sme okúsili revolučný motor Skyactiv-X.
Pod kapotou sedanu Mazda3 sme okúsili revolučný motor Skyactiv-X.
Zdroj: Marek Pokrývka

Štvordverový model sa od svojho súrodenca v tvári odlišuje krivkami nárazníka, ktorý obsahuje pochrómované prvky. Vďaka tomu viac pripomína väčší typ Mazda6. Zozadu je podobnosť menej výrazná, za čo môžu proporcie i špecifické koncové svetlá. Tie na stupňovitú zadnú časť pasujú rovnako dobre ako na zadok päťdverového variantu. Oproti hatchbacku pôsobí sedan elegantnejšie, ale zároveň menej dynamicky.

Nami testovaný kúsok mal oblečenú typickú metalízu Soul Red. Červenú farbu síce možno označiť za klišé, no krivkám karosérie sa jednoducho hodí. K atraktivite daného vozidla prispievali 18-palcové disky kolies. A tiež väčšie výfukové koncovky, ktoré sú okrem označenia na batožinovom priestore jediným poznávacím znakom verzie Skyactiv-X.

Video

Diskusia