Možno sa nemôže pochváliť práve najdynamickejším zrýchlením (11,4 s) a dych berúcim krútiacim momentom (175 Nm), no toto malé vrtošidlo sa rado predvádza. Jeho ochotu a efektivitu paradoxne sprevádza trochu hlučnejší prejav pri akcelerácii, pri spomalení naopak vibruje. Po šantení a celodennom jazdení na vás však vyskočí prekvapivá hodnota kombinovanej spotreby, ktorá má problém presiahnuť 5,3 l/100 km. Ako väčšina vozidiel, aj Rio považuje za svoje prirodzené prostredie hlavne okresné cesty, kde si vezme z nádrže iba 4,3 l/100 km.

Kia Rio
Zdroj: ROBO HUBAČ

Keďže ide o pomerne malé a ľahké autíčko, nedokáže s takou presnosťou zakrývať určité znepokojenie nad malými chybami vozovky. Odpruženie však nárazy filtruje celkom dobre, takže v priestore pre cestujúcich nie je veľa „nad-vznášajúcich“ momentov. Kia síce spravila zaujímavý kompromis medzi komfortom a dynamikou, no stále je to pod úrovňou Clia aj 208. Na druhej strane ale musím povedať, že aj keď sa Rio na prvý pohľad tvári troška ťarbavo, tento neutrálny postoj je v skutočnosti synonymom zábavy za volantom, hlavne v zákrutách.

Čo sa týka interiéru, za zaplatenú sumu dostanete skutočne obývateľný priestor, ktorý postačuje aj pre štyroch dospelých, ktorí si zo sebou vezmú batožinu. Predné a zadné sedadlá sú pohodlné aj na dlhších trasách a počas cesty si môžete užívať zvukový systém. Dojem z neho ale troška kazí slabé odhlučnenie, ktoré sa prejavuje pri diaľničných rýchlostiach. Na druhej strane musím udeliť komplimenty obrazovke infotainmentu, ktorý je zreteľný a keď potrebujete, reaguje. Niekomu by mohla chýbať navigácia, no pokiaľ jazdíte po meste, ktoré dobre poznáte a chcete radšej ponechať nejaké tie stovky eur v peňaženke, je to luxus, ktorý nevyužijete.

Kia Rio
Zdroj: ROBO HUBAČ

Tento model dostal do výbavy aktívne udržiavanie v jazdnom pruhu, vypínateľný štart-stop systém, cúvaciu kameru, parkovacie senzory – to všetko za menej ako 17 000 eur. Kia Rio možno nie je najrýchlejšia ani najinovatívnejšia vo svojej triede, no je to cenovo dostupné, ekonomické a užívateľsky prístupné auto s dobrým infotainmentom a prekvapivou mierou bezpečnostných prvkov. Pri svojich súperoch predstavuje dôveryhodnú alternatívu nielen čo sa ceny týka.