Športový kompakt sa môže rýchlo stať spoľahlivým posilňovačom imidžu, to nám dokázal Golf GTI ešte v roku 1976. O niekoľko dekád neskôr sa ale aj Hyundai odhodlal opustiť cestu čistého rozumu a ukázal, že disciplínu kompaktných zábavných áut vie udržať na výbornej úrovni.

Naše testovacie auto z Rotenburger Autohof (Dolné Sasko) bolo dodané majiteľovi v januári 2019. Naši kolegovia z nemeckého Auto Bildu sa nemohli dočkať, kedy sa uskutoční táto testovacia jazda, pretože i30 N Performance je maskovaný stroj na trate.

Test jazdenky I Hyundai i30 N Performance
Zdroj: Auto Bild

Jazdenka za 26 000 eur

V Nemecku sa dá auto z druhej ruky zohnať už za 25 990 eur, pričom má 63 590 najazdených kilometrov. Za zmienku stojí aj čerstvé absolvovanie servisnej prehliadky. Podľa databázy Schwacke bolo cenou za kompakt, ktorý zišiel z linky v Českej republike, hrdých 36 280 eur, vrátane panoramatického strešného okna, systému varovania pred opustením jazdného pruhu a 8-palcového navigačného infotainmentu.

Technicky vyzerá najšportovejšia verzia i30 stále moderne aj napriek jemnému faceliftu, ktorý model absolvoval v roku 2021. Dvojlitrový turbomotor poskytuje silných 202 kW (275 k), spĺňa emisnú normu Euro 6d-Temp (modely s faceliftom od polovice roku 2021 spĺňajú už normu Euro 6d-ISC-FCM) a už má filter pevných častíc.

Test jazdenky I Hyundai i30 N Performance
Zdroj: Auto Bild

Inak ponúka najrýchlejší i30 buď solídne alebo vzrušujúce cestovanie pre každodenné využitie. Ak by sme ho mali porovnať s výrazne drahším konkurentom z Wolfsburgu, Hyundai je možno zoskrutkovaný o niečo citlivejšie. Ani po takmer tri a pol roku nenájdete v interiéri žiadne hrkanie či drnčanie, aj keď auto stojí na tuhšom podvozku a 19-palcových ráfikoch so širokými pneumatikami o rozmere 235 mm.

V jeho neprospech nehovoria ani klasické rodinné argumenty, ako je nedostatok miesta. Do prvého aj druhého radu sa pohodlne usadia všetci cestujúci a aj keď kufor nie je práve gigantický, náklad unesie. Ostatný život na palube spríjemňuje vyhrievanie sedadiel, cúvacia kamera a DAB infotainment. Špeciálny športový duch by však mal byť pre fanúšikov N predajným artiklom. Variant N-Performance tretej generácie i30 predstavený v októbri 2017 nie je žiadnou pretvárkou, ale tvrdou výzvou pre konkurenciu.

Test jazdenky I Hyundai i30 N Performance
Zdroj: Auto Bild

Hyundai masívne investoval do vývoja a spoliehal sa na know-how skúsených velikánov, akými bol Albert Biermann. Bývalý vývojár podvozkov BMW bol zodpovedný za výskum a vývoj v Hyundai od roku 2018 do konca roku 2021. Možno práve to je dôvod, prečo výkonná i30 N podporená elektronickým samosvorným diferenciálom a adaptívnymi tlmičmi kradne z časomiery s takou chuťou. V každom prípade sú prejazdy zákrutami každého druhu čistá blaženosť. Napriek pohonu predných kolies je až na limite prekvapivá priľnavosť.

Kombinácia klapkového výfukového systému a generátora zvuku pôsobí v režime N pri záťaži drsne, no i30 N je subjektívne na plyn o niečo agresívnejšia ako jej slávny wolfsburgský oponent. Do faceliftu bol i30 N Performance dostupný len manuálne, v polovici roku 2021 pribudla kvalitne spracovaná osemstupňová dvojspojka.

Test jazdenky I Hyundai i30 N Performance
Zdroj: Auto Bild

Má N-Dynamic Overdose skorší dátum spotreby? Päťročná plná záruka bez obmedzenia počtu najazdených kilometrov robí z ojazdeného i30 N Performance nákup s relatívne nízkym rizikom. Aj keď k tomu, ako pri všetkých kompaktných športových autách, patrí aj precízne štúdium histórie vozidla.

Z hľadiska údržby však špičková i30-ka výhodami troška zaostáva. Potenciálni kupci by si mali uvedomiť, že spotreba podľa merania NEDC 7,8 litra je pri využití obrovského výkonového potenciálu vynikajúca hodnota. 15 litrov a viac si môže vypýtať na rýchlych diaľničných úsekoch. A komplexné poistenie tiež nie je maličkosť. Okrem toho by predajca Hyundai chcel pravidelné zastávky v servisoch - interval kontroly je každých 10 000 kilometrov.

Test jazdenky I Hyundai i30 N Performance
Zdroj: Auto Bild

Verdikt

Nekompromisný športový charakter a presvedčivá kvalita sú hlavnými silnými stránkami Hyundai i30 N Performance. V porovnaní s novou cenou sú ceny jazdeniek oficiálne lepšie..

Mohlo by vás zaujímať: