Aj keď je možno Tucson najdôležitejším modelom v rade, Hyundai si nemôže dovoliť zanedbávať svoju vlajkovú SUV loď v podobe Santa Fe. Po troch rokoch od uvedenia sa model dramaticky zmenil a ide o skutočne precízny facelift.  

Estetické aj technické zmeny sú na tak odlišnej úrovni, že by sme mohli pokojne hovoriť o novej generácii. Santa Fe prináša veľa noviniek, tou najzaujímavejšou je zrejme nová platforma, s ktorou prichádza v dvoch veľmi zaujímavých hybridných verziách.

 

Hyundai SantaFe
Zdroj: ROBO HUBAČ

 

Facelift existujúcich modelov v posledných rokoch väčšinou prichádza vo forme malých kozmetických zmien a technologických vylepšení, no Hyundai tento trend nenasleduje a ide svojou vlastnou cestou. Dizajnérsky tím v tomto prípade predĺžil masku chladiča, ktorá sa teraz tiahne prakticky po celej prednej časti.

Rovnako ako v modeli z roku 2019, aj tu svetelné prvky zostávajú oddelené. Tentokrát sa ale LED svetlá dostali o niečo vyššie, zatiaľ čo stred hlavných svetlometov prerazil o niečo nižšie. Čo sa týka profilu, jediná významná zmena spočíva v novom dizajne 19-palcových kolies.

Hyundai Santa Fe
Zdroj: ROBO HUBAČ

Pri pohľade zozadu najviac upúta pozornosť prepracovaný nárazník, zaujímavá prezentácia vnútornej štruktúry svetiel a červený pás, ktorý všetko spája dokopy. Jedinou estetickou výnimkou oproti bežnej verzii so spaľovacím motorom je znak hybridu. Vďaka novej platforme auto narástlo v dĺžke o 15 milimetrov, 5 milimetrov na výšku a o 10 milimetrov na bokoch.

S príchodom faceliftu sa kórejské SUV stalo predovšetkým bezpečnejším a efektívnejším, aspoň čo sa týka jazdných vlastností. Vďačí za to pohybu statických bodov ramien riadenia, ktoré sa o kúsok priblížili smerom k stredu predných kolies. To mu pridáva agilitu a sebavedomie hlavne v zákrutách. Inžinieri pridali do auta ešte viac zvukovej izolácie a znížili vibrácie prenášané do priestoru pre cestujúcich.

Čo sa týka bezpečnosti, na úkor novej základe sa použila odlišná štruktúra nárazových zón a do konštrukcie samotného automobilu sa integroval mimoriadne pevný oceľový plech. Aj toto je jedna z dôležitých vlastnosti, ktoré zákazníci pri SUV vyhľadávajú. Ak chcete SUV, treba predsa myslieť aj na to, či vás pri prípadnom náraze skutočne ochráni. A navyše budú dávať na vás pozor jazdný asistenti, ktorých je neúrekom.

Hyundai Santa Fe
Zdroj: ROBO HUBAČ

Aktívne rodiny pravdepodobne ocenia dve kľúčové vlastnosti – výstrahu pre cestujúcich vzadu a pomoc pri bezpečnom výstupe zozadu. Prvý varuje vodiča, ak sa pri vystupovaní z vozidla na zadnom sedadle nachádza nejaká malá osoba alebo zviera. Ten druhý pomocou radaru detekuje vozidlo, ktoré sa blíži zozadu a upozorní vás na jeho prítomnosť v prípade, že vaše deti chcú otvoriť dvere.

Po nasadnutí do kabíny zistíte, že Kórejci ešte stále nie sú posadnutý dotykovými obrazovkami a minimalizovaním fyzických tlačidiel, čo je podľa mňa skvelé. I keď sa na prvý prvý pohľad môže zdať stredový tunel ako lúka posiata kvetmi, v tomto prípade tlačidlami, po čase sa dá na umiestnenie jednotlivých tlačidiel skutočne ľahko zvyknúť a už nebude musieť odvracať oči z vozovky, ale pôjdete jednoducho po pamäti. Po ruke sú tiež tlačidlá na ovládanie vyhrievania alebo ventilácie predných sedadiel a skvelé je, že tlačidlo vyhrievania volantu je jednoducho na volante. Nie je nikde ukrytý a tak ho nebudete v chladných ránach musieť hľadať.