TESTY Test Hyundai i30 Fastback N: Priameho súpera nemá, ale aj tak by ho v bitke asi porazil

03. Pohon 94%

Pod kapotou nedošlo k žiadnym úpravám, tak ako mnohé ďalšie hot-hatche disponuje aj Hyundai i30 Fastback N disponuje ostro naladeným benzínovým štvorvalcom s turbodúchadlom. V prípade verzie Performance dokáže z objemu dva litre vydolovať výkon 202 kW (275 k) a krátkodobo krútiaci moment až 378 Nm. Spojený je výhradne so šesťstupňovým manuálom. Ak by tu niekto chcel automat, má aspoň nateraz smolu.

Kórejskému dvojlitru ťažko niečo vytknúť, ide o výborný motor.
Kórejskému dvojlitru ťažko niečo vytknúť, ide o výborný motor.
Zdroj: Marek Pokrývka

Všetka sila putuje na predné kolesá a preniesť na cestu ju pomáha samosvorný diferenciál. Darí sa mu to rovnako efektívne ako v pôvodnom eNku. Vďaka minimálnemu hmotnostnému rozdielu sa dynamika nezmenila, podľa papiera trvá šprint 0-100 km/h stále 6,1 sekundy. V tomto smere nepatrí Hyundai na úplný vrchol triedy. No vďaka excelentnej prevodovke a návykovo strieľajúcemu výfuku si to s ním užijete viac, než s inými autami.

Na perfektnom vyladení pohonného reťazca sa nezmenilo nič, čo je len dobrá správa. Dvojliter pekne ťahá v širokom pásme otáčok. Na pokyny plynového pedála reaguje v športovom režime ostro a jeho zarazenie do podlahy odmení náležitou dávkou dynamiky. Pri prakticky každom pohybe radiacej páky si pritom nahnevane odkašle.

Aj v tomto prípade je súčasťou zábavy rachotenie výfukového potrubia.
Aj v tomto prípade je súčasťou zábavy rachotenie výfukového potrubia.
Zdroj: Marek Pokrývka

Kórejskému dvojlitru sme v minulosti vyčítali mierne vyššiu spotrebu, ku ktorej však nepochybne prispeli zimné pneumatiky. Ako veľmi sa na nej podpísali? Rozdiel nie je malý, pričom svoje nepochybne zohrala aj odlišná aerodynamika. Najmä na diaľnici. Tam sme dosiahli priemer 8,1 l/100 km, čo je o poriadny kus menej než pri hatchbacku. V meste možno pri 10,3-litrovom výsledku hovoriť o úspore jedného krígľa. Na vidieku bol odstup tri deci, Fastback zvládol okresné cesty za 6,5 litra.

Video

Diskusia