Testy TEST: Honda Civic Sedan

25.7. 2017 20:00 Na scénu sa vrátilo auto, ktoré ku Honde vždy patrilo a vlastne by sme sa mali tváriť, ako keby nikdy neodišlo.

 
TEST: Honda Civic Sedan
Zdroj: GustoB
 Honda Civic1,5 VTEC Turbo s CVTprevodovkou a výbavou Executive

Čo to je

Honda Civic Sedan je mix dvoch svetov. Uletený dizajn posledných generácii hatchbackov, ktorý odštartovala siedma generácia a klasická karoséria sedanu, ktorý v ponuke nahradí kombi verziu, ktorá bola populárna v podstate iba v Európe.

 
TEST: Honda Civic Sedan
Zdroj: GustoB
 Honda Civic Sedan nahrádza verziu Civic Tourer, ktorá konči na jeseň 

Oproti minulej generácii sa môžu zákazníci tešiť na viac miesta pre osoby aj vďaka nárastu rozmerov a rázvoru (plus 103 milimetrov!). Nový Civic Sedan je oproti Civicu Tourer, ktorý ostane v predaji do jesene tohto roka o 58 mm dlhší, o 4 mm širší a o 19 mm nižší. Nový Civic ale niekde aj tratil.

 
TEST: Honda Civic Sedan
Zdroj: GustoB
 Honda Civic Sedan - priestor pre posádku vám chýbať nebude

Batožinový priestor je samozrejme horšie prístupnejší, aj keď jeho objem je v prípade sedanu stále slušných 519 litrov. Je aj menej praktický, zadné sedadlá už nevyklopíte.

Ako to jazdí?

 
TEST: Honda Civic Sedan
Zdroj: GustoB
 Honda Civic Sedan vo výbave Exclusive pôsobí ako o triedu vyššie auto

Civic Sedan sme testovali naozaj dôkladne. Niekoľko dní trávil dochádzaním do hlavného mesta a následným trápením v meste, avšak najviac prekvapil pri ceste do Prahy a naspäť. Výhodou verzie sedan je komfortne nastavený podvozok, ktorý je skutočne príjemným spoločníkom.

 
TEST: Honda Civic Sedan
Zdroj: GustoB
 Nám dizajn nového Civicu vyhovuje, je to však na vás

Bez ohľadu na rýchlosť bolo auto mimoriadne stabilné (kvôli aerodynamike je kompletne kapotovaný aj podvozok), no stále pre posádku veľmi príjemným miestom na cestovanie. Odhlučnenie je na vysokej úrovni a cestujúci si chválili priestor aj na zadných sedadlách, kde je dostatok miesta pre dve dospelé osoby.

 
TEST: Honda Civic Sedan
Zdroj: GustoB
 V interiéri vládne poriadok - najmä oproti predchodcom

Podvozok fungoval aj v meste, dobre tlmil nerovnosti a sme radi, že môžeme skonštatovať, že takto si pamätáme Hondu z minulosti (éra 5. až 7. generácie).

Čo je na tom zaujímavé

Vzhľad - ten Honda jednak podriaďuje aerodynamike, no má svoj osobitý ráz, ktorý nám v redakcií od príchodu 8ej generácie sedí. Určite je prepracovanejší a komplexnejší, ako u nedávneho predchodcu a auto pôsobí moderne aj niekoľko mesiacov po svojom predstavení.

 
TEST: Honda Civic Sedan
Zdroj: GustoB
 V dospelom aute (10ta generácia Civicu) by sme čakali prehľadnejšiu grafiku

Interiér - pôsobí kvalitne a v našej výbave Exclusive aj luxusne. Sedadlá sú príjemné aj pri dlhých cestách, za skvelú považujeme ponuku odkladacích priestorov. Je ich veľmi veľa a sú dostatočne priestranné - niektorí Európania by sa mohli učiť!

Zaujímavá je aj ponuka agregátov. V prípade Sedanu totiž Honda maximálne uľahčuje svojím zákazníkom voľbu. Na výber je iba jeden agregát - prepĺňaná 1,5ťka s výkonom 134 kW (182 koní) a krútiacim momentom 220 Nm. Vybrať si môžete medzi manuálnou prevodovkou a prevodovkou CVT, ktorou bolo vybavené aj naše auto.

 
TEST: Honda Civic Sedan
Zdroj: GustoB
Množstvo a priestrannosť úložných priestorov prekvapila a potešila zároveň

CVT je skvelým spoločníkom pre jazdcov, ktorí majú pubertu za sebou a nepotrebujú na milimeter kopírovať pohyby áut pred sebou s minimálnym, nebezpečne malým odstupom. Naša voľba? V Sedane CVT. Priemerná spotreba vrátane diaľničnej jazdy dosiahla 7,3 litra na 100 kilometrov - nemáme k nej výhrady, kultivovanosť agregátu hravo predbieha možnú úsporu.

Čo sa nepodarilo

 
TEST: Honda Civic Sedan
Zdroj: GustoB
 Dotyky sú príjemné, ale ...

Dizajn môže byť pre niektorých záujemcov problémom, ide o veľmi subjektívnu otázku. V interiéri by sme ubrali dotykových plôch a niektorým funkciám vrátili klasické ovládače. Grafika prístrojovej dosky rovnako nemusí osloviť všetky vekové kategórie a nevýhoda jediného agregátu v ponuke je možno absencia cenovo dostupnejšej alternatívy.

 
TEST: Honda Civic Sedan
Zdroj: GustoB
  Výborný podvozok a ľahký, no výkonný agregát sú dobrou kombináciou

Záver

Honda Civic Sedan bola príjemným prekvapením a osviežením zároveň. Jazdne je auto na vysokej úrovni a žilo sa nám veľmi dobre aj v interiéri okrem okamihov, kedy sme potrebovali zvýšiť hlasitosť rádia, alebo preladiť stanicu.

 
TEST: Honda Civic Sedan
Zdroj: GustoB
 Batožinoý priestor má objem 519 litrov

Stále si myslíme, že multimédiá by nemali odvádzať pozornosť vodiča a keďže často vo vozidlách jazdíme sami, spolujazdec nemôže vždy pomôcť.

Bude zaujímavé sledovať, ako vzhľad ovplyvní predaje tohto auta, no od nás má Honda Civic Sedan veľmi dobré odporúčania, pri výbere nového auta by sme ju určite zaradili do úzkeho výberu.

 

Motor

Palivo

benzín

Valce

4

Zdvihový objem (cm3)

1 498

Prevodovka

CVT

Poháňaná náprava

predná

Výkon

Najvyšší výkon (kW/k )

134 / 182 pri 6 000

Krútiaci moment (Nm)

220 pri 5 500 ot./min.

Maximálna rýchlosť (km/h)

210

Akcelerácia z 0 na 100 km/h

8,2

Spotreba

Udávaná výrobcom: mesto / mimo mesto / kombinovaná (l/100km)

7,8 / 4,7 / 5,8

Rozmery

Dĺžka/šírka/výška // rázvor (mm)

4 648 / 1 799 / 1 416 // 2698

Batožinový priestor (l):

519

Objem palivovej nádrže (l):

46

Prevádzková hmotnosť (kg)

1 419

Ceny

Cena základného modelu s rovnakou motorizáciou v deň zverejnenia testu

22 690,- €

Základná cena testovanej verzie (1,5 VTEC TURBO CVT Exclusive)

27 990,- €

Autor: Andrej Ježo


 

Zdroj: andrej ježo  
Diskusia  ()

Video

Diskusia