Cupra Formentor vyzerá fantasticky, za atraktívny imidž vďačí nápaditým krivkám i drobným detailom, napríklad projektoru zabudovanému v spätnom zrkadle, ktorý na asfalt premieta pôsobivé logo značky. Na druhú stranu, vpredu by som v aute tejto cenovej kategórie očakával Matrix LED svetlomety, najmä keď ich iné, aj podstatne lacnejšie, koncernové autá majú k dispozícii.

Cupra Formentor 2.0 TSI.
Zdroj: Filip Kadlečík

Koncové svetlá však majú parádnu animáciu, za ktorú by sa nemusel hanbiť žiadny prémiový automobil. Vďaka nim je Formentor na ceste okamžite rozpoznateľný a medzi jeho dištinktívne prvky patria aj svalnaté krivky zadných blatníkov, ktoré skrášľujú pohľad do spätného zrkadla a vodičovi pripomínajú, v akom štýlovom vozidle práve sedí. Nemohol som sa na ne vynadívať.

Dizajn je silnou stránkou kompaktnej Cupry. Vďaka šikovnej práci automobilových návrhárov budí Formentor navonok dojem menšieho auta, než akým v skutočnosti je. Uvedomil som si to okamžite po sadnutí na zadné sedadlá, ktoré ponúkajú v pozdĺžnom smere priehrštie priestoru. Časť z neho ukoristili na úkor kufra, ktorý je s objemom 420 l veľký tak akurát. Mierne trpí na sklon karosérie a časť z neho uberá aj rezervné koleso. To je však daň za atraktívny vzhľad a istotu na cestách - človek v teréne nebude odkázaný na asistenčnú službu či lepiacu sadu, ktorá nedokáže vyriešiť všetky problémy spojené s defektom.

Cupra Formentor 2.0 TSI.
Zdroj: Filip Kadlečík

Adaptívny podvozok DCC sa tu predvádza v najlepšom možnom svetle, určite vám odporúčam si zaň priplatiť. Formentor je krásne tuhý a v zákrutách sedí ako pribitý. Vyzerá ako SUV, no jazdí ako športový osobný automobil. Rýchle prejazdy zákrutami si auto vychutnáva za každých okolností aj vďaka pohonu všetkých kolies, ktorý pôsobí ako stabilizačný prvok. Pri troche snahy vie Formentor aj s motorom 2.0 TSI predviesť efektný šmyk. Jeho dynamický vzhľad rozhodne nie je iba prázdnou reklamou na bezduché auto, práve naopak. Aj bez ikonického päťvalca nekompromisnej verzie VZ5 vie crossover Cupry vodičovi nasadiť na tvár široký úsmev.

Španieli stvorili jedno z najlepších áut súčasnosti, ktoré kombinuje množstvo vlastností do jedného kompaktného celku. Formentor je krásny príklad moderného crossoveru, ktorý so svetlou výškou 158 mm stojí presne na hranici medzi klasickými osobnými vozidlami a modelmi SUV. Napriek tomu z vás a vašej rodiny Cupra nevytrasie dušu, práve naopak, s bežnými nerovnosťami si vie poradiť elegantne.

Cupra Formentor 2.0 TSI.
Zdroj: Filip Kadlečík

Treba však uznať, že je 19” disky kolies sa na komforte vedia negatívne prejaviť a to najmä pri prejazde väčších priečnych nerovností, ktoré sa do kabíny dostanú aj akusticky. Za najslabšiu stránku vozidla celkovo považujem odhlučnenie kolies, na ktorom Cupra ešte musí popracovať. Na zimných plášťoch bol Formentor aj pri nižších rýchlostiach na diaľnici hlučnejší, než by som si predstavoval.