Škoda Citigoᵉ iV.

Testy Test | V čom je elektrická Škoda Citigoᵉ iV výnimočná, keď sa po nej na trhu len zaprášilo?

Celkové hodnotenie
Plusy
  • Sympatické jazdné vlastnosti
  • Vynikajúca efektivita
  • Jednoduchosť vozidla
Mínusy
  • Cítiť z neho vyšší vek
  • Chýbajú najmodernejšie technológie
  • Nepraktický batožinový priestor
Foto: Filip Kadlečík
Plusy
Mínusy

6.10. 15:01 Drobný elektromobil Škody už je nedostupný, vypredal sa. Čo stojí za jeho úspechom z pohľadu vodiča?

01. Exteriér 78%

Keď koncom mája 2019 popri omladenej verzii tretej generácie Superbu v Bratislave svetové odhalenie absolvovala Škoda Citigoᵉ iV, málokto jej venoval výraznejšiu pozornosť. Pohľady motoristickej verejnosti smerovali najmä ku vlajkovej lodi značky, staronový model s elektrickým pohonom popri ňom bojoval o každé zrnko pozornosti. Ako je možné, že ani nie o pol druha roka neskôr Škoda vyhlásila, že e-auto je kompletne a definitívne vypredané? Iste, môžu za to i dotačné politiky jednotlivých krajín, no verejnosť musel presvedčiť i samotné auto. Minimálne v našom prípade sa tak stalo.

Škoda Citigoᵉ iV.
Škoda Citigoᵉ iV.
Zdroj: Filip Kadlečík

Prvý a do príchodu modelu Enyaq iV elektromobil Škody, Citigoᵉ iV sa s novým crossoverom ani nedá porovnávať. Jeho dizajn je výrazne starší, menej agresívny a nemá žiadne štýlové vychytávky. V tom však spočíva jeho čaro. Elektromobil vyrábaný v Bratislave je maximálne funkčný a jednoduchý. S dĺžkou 3 597 mm, šírkou 1 645 mm a výškou 1 481 mm tu nemožno hovoriť o dynamických proporciách a používať iné prirovnania, ktoré dnes tvoria základ marketingových slovníkov automobiliek. Nie.

Citigoᵉ iV je jednoducho efektívne mestské presúvadlo, ktoré má maximálne jednoduchú karosériu bez extra prelisov, obyčajné halogénové svetlá, zaslepenú čelnú masku a minimalistický profil či zadnú časť. Jeho funkčnosť však je zdrojom istej charizmy - nič tu nie je navyše, nič neprekáža, nič nevytŕča. A predsa bolo testované Citigoᵉ na cestách neprehliadnuteľné - to vďaka jeho výraznej farbe, ktorá na oči okoloidúcich pôsobila ako magnet. Za dizajn by si výbehové Citigoᵉ iV pravdepodobne zaslúžilo nízke hodnotenie, no my sme sa rozhodli opačne. Ukázalo sa, že jednoduchý vzhľad má niečo do seba aj po rokoch a to je pri automobilovom dizajne kľúčové.

Video

Diskusia