Citroën Grand C4 Spacetourer BlueHDi 160 S&S Shine.

Testy Test Citroën Grand C4 Spacetourer: Svet už zabudol, aké cenovo dostupné a dobré môže byť MPV

Celkové hodnotenie
Plusy
  • Obrovský vnútorný priestor
  • Silný naftiak a moderná prevodovka
  • Pomer cena/výkon
Mínusy
  • Starší dizajn interiéru
  • Polarizujúci vzhľad exteriéru
  • Úplná absencia pohonu 4x4
Foto: Filip Kadlečík
Plusy
Mínusy

11.1. 8:00 Od rodinného sedemmiestneho Citroënu by väčšina ľudí očakávala málo. Pravdou však je, že ponúka nadpriemerný pomer úžitku a ceny. Má viac predností, než by skeptik čakal, chýba mu teda vôbec niečo.

01. Exteriér 68%

Citroën má jasný prístup k automobilom, ktorý potvrdzuje už roky. Cieľom tejto automobilky je vyrábať vozidlá, ktoré sú rodinne orientované, pohodlné a vedia potešiť dobrým pomerom ceny a výkonu. Nedávno našim redakčným testom prešiel model C5 Aircross, ktorý aktuálne neohrozene zastáva pozíciu vlajkovej lode značky. 

Citroën Grand C4 Spacetourer BlueHDi 160 S&S Shine.
Citroën Grand C4 Spacetourer BlueHDi 160 S&S Shine.
Zdroj: Filip Kadlečík

V tieni módneho SUV však existuje model, ktorý je dnes prehliadaný, no o to viac dokáže prekvapiť. Citroën Grand C4 Spacetourer pochádza z doby MPV, ktorá je (bohužiaľ) dávno prežitá. Samotný typ Grand C4 Spacetourer však prežitok ani náhodou nie je. Môže sa postaviť napríklad aj vlajkovému C5 Aircross?

Z hľadiska dizajnu v porovnaní s aktuálnou vlajkovou loďou Spacetourer zaostáva. Taktiež ponúka niekoľko francúzskych dizajnových chuťoviek, celkovo je však omnoho menej atraktívny. Môže za to snaha o maximalizáciu vnútorného priestoru, ktorá nekompromisne diktuje tvary karosérie.

Citroën Grand C4 Spacetourer BlueHDi 160 S&S Shine.
Citroën Grand C4 Spacetourer BlueHDi 160 S&S Shine.
Zdroj: Filip Kadlečík

Keď sa na rodinný Citroën pozriete, všimnite si jeho decentne zapracované denné diódové svetlá, ktoré trónia o poschodie nad stretávacími a diaľkovými xenónmi. Tie sú adaptívne, pri jazde sa natáčajú do zákrut. Ide o dnes už staršiu technológiu, treba však uznať, že svietia výborne a to aj v diaľkovom režime. Z pohľadu laika sú s bežnými pasívnymi LEDkami, aké má napríklad aj C5 Aircross, určite porovnateľné.

Profil auta je jednoduchý, tu žiadne prekvapenia očakávať nemožno. Aj tak ho však Citroën ozvláštnil strešnými nosičmi, ktoré sa tiahnu od D-stĺpika až po začiatok A-stĺpika. Svieže a originálne. Presne tak na nás pôsobili i zadné svetlá s výrazným 3D efektom. Vkusné boli i 17” disky kolies kombinujúce brúsený sivý povrch s hlbokým čiernym lakom. Platí, že dizajn Grand C4 Spacetourera sa nemusí páčiť každému, rozhodne však má čím zaujať.

Video

Diskusia