TESTY Test Citroën Berlingo BlueHDi 130 EAT8 Shine: Nehovorte mu dodávka, toto je rodinný ideál

02. Interiér 81%

Vonkajší dizajn je o poznanie uhľadenejší než v minulosti, až v interiéri však prebehla skutočná revolúcia. Toto je plnohodnotné rodinné auto so všetkým, čo k tomu patrí. Vodič má pred sebou multifunkčný volant, ovládať pomocou neho môže médiá či obrazovku prístrojového štítu. Centrálny displej vystupuje do priestoru, vďaka tomu musíte zrak z cesty spúšťať len minimálne. Spoliehať sa tu možno na prehľadnú navigáciu či cúvaciu kameru.

Interiér je nielen pekný, ale aj praktický.
Interiér je nielen pekný, ale aj praktický.
Zdroj: Filip Kadlečík

Teší nás, že na rozdiel od viacerých iných automobilov skupiny PSA Berlingo dostalo samostatný panel klimatizácie, tá sa teda neovláda iba cez dotykovú obrazovku. K tomu, aby ste jazdili bezpečne, pomáha i prehľadný head-up displej. Výborným prvkom aktívnej bezpečnosti je sledovanie jazdných pruhov či monitorovanie mŕtveho uhla.

Berlingo nás najviac zaujalo množstvom odkladacích priestorov. Mobil si viete položiť na dve dedikované plochy, jedna z nich dokonca disponuje indukčnou nabíjačkou. Na 0,7-litrovú fľašu s minerálkou je dostatok priestoru v kapsách dverí, držiakoch na palubovke, dvojitej skrinke pred spolujazdcom či gigantickej priehradke medzi sedadlom vodiča a spolujazdca. Predné sedadlá sú pohodlné a sedí sa na nich relatívne vzpriamene, majú aj pohodlné separátne opierky.

S voličom prevodovky EAT8 sa pracuje vynikajúco.
S voličom prevodovky EAT8 sa pracuje vynikajúco.
Zdroj: Filip Kadlečík

Ak budete vzadu voziť deti, môžete sa tešiť na posuvné tretie a štvrté dvere či trojicu úchytov typu Isofix. Každé sedadlo je nastaviteľné separátne. Viete si ich nielen posúvať dopredu a dozadu, ale napríklad aj upravovať ich sklon či kompletne zložiť jedno z ich operadiel. Vzniká tak veľmi variabilný priestor pre cestujúcich i prípadný náklad, napríklad lyže zabalené vo vaku.

Geniálnym detailom, ktorý už dnes z áut pomaly mizne, je malé spätné zrkadielko nad tým hlavným, ktorým môžete sledovať dianie na druhom rade sedadiel. Aj týmto spôsobom Berlingo dokazuje, že v tomto vyhotovení je ideálnym autom pre rodinu.

Aj takýto detail deťom veľmi spríjemní cestovanie.
Aj takýto detail deťom veľmi spríjemní cestovanie.
Zdroj: Filip Kadlečík

Bežná automobilová prax je taká, že sadnete do studeného vozidla, zapnete si vyhrievanie a ono začne pracovať hneď ako sa zahreje motor a ostatné dôležité časti automobilu. Tu si ho vopred zapnúť nedokážete. Musíte čakať a odhadnúť vzdialenosť či čas, po ktorom už bude fungovať. Navyše je umiestnené na základni sedadla tak nešťastne, že ho vodič na prvý pohľad nevidí a kvôli absencii kontrolky ani vizuálne nevie skontrolovať, či už je vyhrievanie aktívne, alebo nie. Tento neduh by mali Francúzi odstrániť čo najskôr.

Kabína Citroënu je totiž inak veľmi príjemná a s doplnkovým panoramatickým strešným oknom aj krásne presvetlená. Upierať jej nemožno ani vnútorný priestor, v druhom rade ho je na rozdávanie. Kufor ponúka minimálnu kapacitu 410 litrov, posunom zadných sedadiel si ju viete zväčšiť na 600 litrov tak, aby sa všetko zmestilo pod plató. Ak Berlingo naložíte až po strechu bez sklopenia zadných sedadiel, k dispozícii budete mať takmer 1 000 l priestoru. Potešila nás i prítomnosť 230 V zásuvky v batožinovom priestore. Na dlhé cesty si tak so sebou môžete zobrať napríklad i chladničku.

Video

Diskusia