BMW Z4 M40i.

Testy Test BMW Z4 M40i: Unikátny roadster v dnešnej dobe vyráža dych a ponúka viac, než by ste čakali

Celkové hodnotenie
Plusy
  • geniálny motor
  • skvelý imidž
  • typicky tuhý a komunikatívny podvozok
Mínusy
  • nepraktické detaily exteriéru
  • chýbajúca ventilácia sedadiel
  • absencia 360° kamery
Foto: Filip Kadlečík
Plusy
Mínusy

22.10. 15:00 Dalo sa čakať, že radový šesťvalec v dvojmiestnom roadsteri ladenom BMW bude divočina. Skutočnosť nás však prekvapila.

01. Exteriér 87%

V poslednom roku sa jedným projektom podarilo splniť hneď dva bežné sny motoristických fanúšikov. Vrátilo sa BMW Z4 a spolu s ňou dorazila i nová Toyota Supra. Emóciami nabitú japonskú špecialitku sme už testovaniu podrobili, teraz prišiel čas na jej bavorský protipól. Dokáže o svojich kvalitách presvedčiť aj roadster?

Supra je krajšia! Nie, BMW je krajšie! Alebo predsa len Supra? Sto ľudí, sto chutí. Pri spriaznených automobiloch to platí dvojnásobne. Toyota stavila na japonskú extravaganciu, BMW uplatňovalo skôr nemeckú eleganciu. Model Z4 mnohí fanúšikovia značky kritizujú a my im musíme oponovať. Teda, aspoň čiastočne.

No nenasadli by ste si?
No nenasadli by ste si?
Zdroj: Filip Kadlečík

V testovanej konfigurácii bolo BMW Z4 M40i dychberúce. Matný sivý lak doplnený o medené detaily, netradične riešená predná časť automobilu s vynikajúcimi full-LED aktívnymi svetlometmi s nekonvenčným tvarom a ostrými hranami, dlhočizná muskulatúrne tvarovaná kapota, výrazný bočný prelis s odvetrávaním predných bŕzd či jednoduchá a prekvapivo sexy zadná časť. To všetko sú výnimočné prvky, ktoré roadsteru dodávajú neodolateľný šarm.

Bavori prejavili odvahu, vystúpili zo svojej komfortnej zóny a po rokoch dali autu výrazne inú tvár, ktorá ho okamžite odlíši od akéhokoľvek iného BMW. Mnohým sa tento krok nepáči, no my mu tlieskame. Z4 okoloidúcim vodičom i chodcom vytáča krky a tak to pri podobne štýlovom roadsteri má byť. Máme však aj svoje výhrady.

BMW Z4 M40i.
BMW Z4 M40i.
Zdroj: Filip Kadlečík


Na testovanom automobile sa nám spočiatku veľmi páčili medené detaily na karosérii, napríklad lem obličiek čelnej masky či kryty spätných zrkadiel. Pravdou však je, že sme veľmi rýchlo zistili, že na svoje auto by sme ich nechceli ani náhodou. Veľmi ťažko sa čistia a ostávajú na nich škaredé škvrny nielen po hmyze, ale aj po obyčajnej vode. Konštruktérom prednej časti musíme vytknúť aj riešenie odtekania ostrekovačov čelného skla. Kvapalina niekedy nemala kam odtekať a tak si cestu razila po bočnom skle vodiča či priamo do kabíny. Nedomyslený detail.

Posledná výčitka smeruje k modelu Z4 ako takému. Roadster sme mali možnosť vidieť už aj v obyčajnej konfigurácii. Bez M paketu, bez matného laku, bez 19-palcových pôsobivých ráfikov vyzerala Z4 akosi obyčajne a nudne. Preto vám dôrazne odporúčame, ak plánujete kúpu tohto roadstera, priplaťte si i za vylepšený vzhľad. Efekt stojí za to.

Video

Diskusia