ikona

Testy 80 áut v teste spotreby: Ktoré je najúspornejšie?

Foto: AUTO BILD

25.1. 2018 8:10 V dnešnej dobe sa príliš nedá spoliehať na údaje o spotrebe paliva uvádzané výrobcom. Preto po niekoľkých mesiacoch opäť prinášame prehľad najúspornejších modelov rôznych tried. Spomedzi 80 áut si vyberie snáď každý.

Fakt, že papierovým údajom o spotrebe, ktoré štandardne uvádzajú výrobcovia automobilov, sa príliš nedá veriť, sme dokázali aj v nedávnom obsiahlom porovnaní jednotlivých modelov. Pochybovať sa dá dokonca aj o oficiálnych hodnotách pre AdBlue. Ak si idete kupovať automobil a záleží vám na apetíte motora, vo väčšine prípadov si k avizovanému číslu priemernej spotreby môžete pokojne prirátať aj liter navyše.

V teste reálnej spotreby uspelo a množstvo populárnych modelov
V teste reálnej spotreby uspelo a množstvo populárnych modelov
Zdroj: AUTO BILD

V prípade, že vás zaujímajú presné údaje o tom, koľko ten-ktorý model z danej triedy spotrebuje paliva na 100 kilometrov jazdy, je pre vás tento prehľad AUTO BILDu ako stvorený. Ponúkame údaje o reálnej spotrebe nameranej počas testovania pre 80 automobilov. Každý z nich navyše v tejto disciplíne patrí na špičku triedy.

Súhrnný rebríček sme naposledy publikovali pred šiestimi mesiacmi, odvtedy však z neho mnohí zabehnutí hráči vypadli a nahradila ich mladá krv. Nové modely pritom staršie vystriedali so cťou - ich spotreba nafty či benzínu je aj v testoch v skutočnej premávke nižšia, než tomu bolo v minulosti. Aspoň to ukazujú testy našich nemeckých kolegov, ktorí každý automobil preženú tou istou trasou zloženou z viacerých typických prostredí. 

>>> Pozrite si výsledky áut všetkých tried vo veľkej galérii <<<

Veľké porovnanie top 10 modelov každého segmentu sme rozdelili na nasledovné kategórie:supermini, maléautá, kompaktné vozidlá, nižšia a vyššia stredná trieda vozidiel,luxusné modely, SUV a rodinné minivany. Prehľad teda pokrýva prakticky všetky oblasti trhu, ktoré stoja za zmienku.

Svoju technickú vyspelosť tu preukázali najmä prémiové automobilky Mercedes-Benz, Audi či BMW. Tie napriek väčšej kubatúre či vyššiemu počtu valcov vo viacerých prípadoch obsadili popredné priečky porovnania. Efektivita ich motorov je obdivuhodná a iné automobilky im môžu v mnohých prípadoch len ticho závidieť. Ako sa však presvedčíte sami, rozdiely medzi jednotlivými priečkami v rámci segmentu rozhodne nie sú priepastné.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia