Testy Reálna spotreba SUV: Naozaj je taká vysoká?

Foto: redakcia AUTO BILD

3.4. 8:45 Výrobcovia v snahe prilákať kupcov nasľubujú ohľadne spotreby všeličo, realita však býva odlišná. Ponúkame rebríček 25 najúspornejších SUV naprieč triedami.

Často sa hovorí, že SUV a nízka spotreba k sebe veľmi nepatria. Možno to platilo, no v súčasnosti je realita úplne iná. Minimálne na papieri. Prospekty výrobcov sľubujú úsporné motory. Ako však dopadli moderné SUV v praktických testoch? Redakcia AUTO BILD má pri testoch svoju vlastný presne stanovený okruh, na ktorom meria reálnu spotrebu. A práve pri týchto testoch sa z mnohých modelov vykľuli skutoční pijani, no z iných zas naozaj úsporné autá.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: redakcia AUTO BILD

Naši nemeckí kolegovia siahli do svojej testovacej databanky, z ktorej vylovili 25 najúspornejších SUV od roka 2015. Najmenej z nádrže potiahli kompaktné SUV, predovšetkým vďaka ich rozumnej hmotnosti a skromnej čelnej ploche. Preto asi nebude prekvapením, že päť kompaktov sa dostalo na čelné miesta celkového rebríčka.

Ten dokázal, že aj SUV dokážu spotrebovať len čosi okolo piatich litrov. Prvá trojka – Suzuki Vitara, Suzuki SX4 S-Cross a Honda HR-V – si pripísala zhodnú spotrebu 5,2 litra na 100 km. Nezaostáva ani stredná trieda SUV, v ktorej zvíťazil Opel Grandland X s výkonom 130 k a spotrebou 5,5 litra dieselu. Aj v najvyššej triede niektoré ponúkajú rozumné čísla.


Celkový rebríček najúspornejších SUV nájdete v našej galérii
Päť najúspornejších SUV strednej triedy
Päť najúspornejších veľkých SUV a terénnych modelov


Bonusom je fakt, že víťazné modely síce šetria palivom, no nie výkonom. V priemere majú výkon 230 k a pod kapotou drieme šesťvalcový diesel. Úplne dopredu sa z tohto hľadiska dostali hneď tri ťažké SUV: Audi Q7, Volvo XC90 a BMW X5. Napriek hmotnosti a výkonu dosiahli reálnu spotrebu päť až sedem litrov, čo rozhodne nemožno označiť za bezhraničný smäd.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD

Video

Diskusia